İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Dış siyasette görüş ayrılığı oluşursa referanduma gidip halka sorabiliriz

Ruhani Şubat'ta da referandum vurgusu yapmış, Hamaney'e yakın isimlerin eleştirileriyle karşılaşmıştı

İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile ülkenin dini lideri Hamaney arasındaki görüş ayrılıkları sır değil / Fotoğraf: AFP

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani başkent Tahran'da gençler ve öğrencilerle bir araya geldi, ülkenin genel meseleleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Ruhani, İran anayasının 59. maddesine atıfta bulunarak referandum çağrısı yaptı.

"Anayasada birçok imkan bulunmaktadır ve 59. maddesine göre; kültürel, dış siyaset ya da toplumsal bir meselede görüş ayrılığı olduğunda bunu halka sunabiliriz. Bu ilkeye göre; milletvekilleri, Mecliste karar alıp görüş ayrılığı bulunan konuyu halkoylamasına sunup sorunu çözebilirler."

Ruhani, sandık başında sorunların çözülmediği belirtti. 

"Sorunların yüzde yüz çözülmediği doğru ancak her adımda yeni atılımlar gerçekleştirebiliriz. Anayasanın imkanlarından yararlanmalıyız." ifadelerini kullandı. 

Anayasanın kullanılmayan potansiyelinden yararlanılması gerektiğini belirten Ruhani, bunun da söz konusu sorunlarla mücadelede bir çözüm yolu olabileceğine işaret etti.

İran Cumhurbaşkanı 11 Şubat 2018'de Tahran'da düzenlenen devrimin yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmada, ülkedeki ihtilaflı konular hakkında referanduma gidilebileceğini söylemişti.

Bu açıklama ülkedeki muhafazakâr kesimlerin tepkisini çekmişti.

Anayasayı Koruyucular Konseyi Sözcüsü Abbas Ali Kedhodayi, sosyal medya hesabından Ruhani'nin açıklamasına tepki göstererek, "Cumhurbaşkanının uzmanlık alanı olmayabilir ama herkes tarafından bilinen 59. maddenin üzerinde tartışılacak bir şey yoktur. 59. madde yasama, yürütme ve yargının tercihi alanındadır. Cumhurbaşkanı belki bunu, başka bir maddeyle karıştırmış olabilir." ifadelerini kullanmıştı.

Ülkenin lideri Ali Hamaney'e yakınlığıyla bilinen Keyhan gazetesinin müdürü Hüseyin Şeriatmedari ise Ruhani'nin referandum açıklamasının "halka ihanet" olduğunu öne sürmüştü.

Referandum önerisini aralarında Nobel Barış Ödülü sahibi Şirin İbadi'nin de aralarında olduğu İranlı 15 siyasi ve sivil aktivist destekliyor, ülkenin yönetim sisteminin belirlenmesi amacıyla Birleşmiş Milletler gözetiminde referandum yapılması çağrısında bulunuyor.

 

Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU