Azınlık basınına devlet desteği 350 bin liraya çıkartıldı

Basın İlan Kurumu, 2021'de azınlık gazetelerine yapılacak desteği arttırıldığını, şartları uyanlara ödemenin yapılacağını duyurdu

2020'de destek almayan azınlık basınına bu yıl toplamda 350 bin liralık yardım yapılacak / Fotoğraf: Independent Türkçe 

Basın İlan Kurumu, şubat ayında gerçekleştirdiği genel kurula dair yeni bir açıklama yayınladı ve 17 Şubat 2021'deki genel kurulda azınlık basınına destek kararı alındığını duyuruldu.

Kurum sitesinde yer alan açıklamada, azınlık basınına yönelik desteğin devam edeceği belirtildi. Açıklamada, 350 bin liralık destek tutarının belli kıstaslar çerçevesinde verileceği kaydedildi.
 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)BİK Yönetim Kurulu’nun belirlediği kıstaslar

Yönetim Kurulu'nun belirleyeceği kıstaslar, şu şekilde ifade edildi: 

Yapılacak yardımlardan münhasıran Lozan Barış Antlaşması kapsamındaki Ermeni, Rum, Yahudi topluluklarınca çıkarılan ve bu toplulukların Türkiye’de yoğunlukla yaşadığı yer itibariyle, 5187 sayılı Basın Kanunu’na göre yönetim yeri İstanbul olan süreli yayınların yararlanacak

Süreli yayının en az 5 yıldan beri kendi dilinde veya Türkçe yayınlanması gerekiyor.

Yardımdan yararlanacak süreli yayının günlük, haftalık, onbeş günlük, aylık, üç aylık veya altı aylık olarak yayınlanması şart.

Süreli yayınların 1 Nisan 2021 tarihine kadar kuruma yazılı olarak müracaat etmesi, dilekçe ekinde Cumhuriyet Savcılığı’na verilmiş mevkute beyannamesi ve alındı belgesi ile son yayına ait bir adet basılı nüshanın teslim etmeleri gerekiyor.

Süreli yayınların yayın periyotlarına göre yardım dağıtımına esas ana puanın; günlük olanlar için 100, haftalık olanlar için 75, onbeş günlük veya aylık olanlar için 50, üç aylık veya altı aylık olanlar için 25 olarak belirlendi.

Yardıma başvuran süreli yayının ana puanı ile 1 (bir) birim puanlık yardım miktarı çarpılarak her bir süreli yayına yapılacak yardım tutarının tahakkuk ettirilecek.

Bu kıstasların 1 Nisan 2021 Perşembe günü mesai bitimine kadar kurumun internet sitesinde yayınlanmasına ve yardımların bu kıstaslara uygun olarak Genel Müdürlükçe ödenmesine karar verilmiştir.
          

Ne olmuştu? 

Basın İlan Kurumu'nun 2020 yılının son genel kurulundan, azınlık basınına destek kararı çıkmamıştı. 

2001 yılından bu yana resmi ilan yerine yapılan bu desteğe dair kararın çıkmaması üzerine, azınlık basını 2020 için bu katkıyı alamamıştı.

Haberin basına yansıması üzerine kurumdan yapılan açıklamalarda 2021 Şubat ayında yapılacak genel kurul işaret edilmişti. 

Ancak 17 Şubat'ta yapılan genel kurul sonrası yapılan açıklamada da azınlık basınına katkı yapılacağına dair bir karar, metinde yer almadı. 

Gelişme, şubat ayındaki genel kurulda da bu yönde bir karar çıkmadığı yönünde anlaşıldı ve gazetelere bu şekilde yansıdı.

 

Independent Türkçe

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU