Biontech aşıları kime yapılacak?

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Akın’ın aktardığına göre BioNTech aşısı sıralamaya göre yapılacak

Fotoğraf: AA

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Levent Akın,  Pfizer-BioNTech aşılarının kime yapılacağıyla ilgili nasıl bir yöntem uygulanacağını açıkladı.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya’ya konuşan Akın,  Pfizer-BioNTech aşısının “sıra kimdeyse ona yapılacağını” aktardı. Akın’ın ifadesine göre  Pfizer-BioNTech aşısı olmak isteyenlere belge imzalatılacak.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Sarıkaya’nın bugünkü yazısının ilgili kısmı şöye:

Biontech aşısı kime yapılacak? Ona ilişkin de ilginç bir yöntem benimsenmiş. Anlattıklarına göre, 5 milyon doz Biontech aşısı geldiğinde o an sırada kim varsa ona yapılacak şekilde planlanmış. Biontech aşısı eksi 70 derecenin üzerinde koruma gerektirdiği için genelde hastanelerden randevu alanlara yapılması hedeflenmiş.

Bu aşıların antikor seviyesinin daha yüksek olması nedeniyle kanser gibi ümmin sistemi daha düşük olanlara yapılıp yapılamayacağını sordum. Başka yan etkilerinin de olabileceği kaygısıyla bu düşünülmemiş. Hatta halen yapılmakta olan inaktif aşı Sinovac yerine, Biontech olmak isteyenlere de belge imzalatılacakmış.

Birinin diğerine önceliği olmayacakmış, ama garantisine ilişkin süreçler farklı çalıştığı için böyle bir belgeye de ihtiyaç duyuluyormuş. Bakalım kaç kişi 5 milyon doz aşıdan olmak isteyecek?

 

Habertürk, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU