2020’de Amerikalı seçmenlerin oy rengini iklim değişikliği belirleyecek

Küresel ısınma Demokratlar için “en önemli” konulardan biriyken Cumhuriyetçilerin sadece yüzde 12’si bunun “çok önemli” olduğunu belirtiyor

Fotoğraf: The Independent

Jon Sharman - The Independent

ABD’de halkın 5’te 2’si ikim değişikliğinin 2020 başkanlık seçimlerinde oylarını belirlemede etkili olacağını söylüyor.

George Mason Üniversitesi’nin Yale İklim Değişikliği İletişim Programı’yla birlikte gerçekleştirdiği kamuoyu araştırmasına binden fazla kişi katıldı.

Ankete katılanların yüzde 38’si adayların küresel ısınma konusundaki yaklaşımlarının 18 ay sonra yapılacak seçimlerde oy kullanırken kendileri için “çok önemli” olacağını kaydetti. 2016 seçimlerindeyse adayların küresel ısınmaya bakış açılarının kendileri için önemli olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 33’tü.

Araştırmacılar, Demokratların önde gelen aday adaylarının çevre sorunlarına çözümler bulma noktasında baskı altında olduğunu belirtiyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yale İklim Değişikliği İletişim Programı Direktörü Anthony Leiserowitz, “Bu hakikaten Demokratların tabanı için en önemli konulardan biri” ifadesini kullandı.

Uzmanlar, şu ana kadar başkanlık için yarışan aday adaylarından, Beto O’Rourke ve Jay Inslee’nin detaylı iklim planı sunarken, Elizabeth Warren’ın bir dizi spesifik öneri getirdiğini belirtti. Demokrat aday adayları arasındaki yarışı önde götürdüğü görülen Joe Biden da iklim değişikliği meselesinde baskı hissediyor.

Los Angeles'ta bulunan Kaliforniya Üniversitesi’nin Emmett İklim Değişikliği ve Çevre Enstitüsü’nden Sean Hecht, “Halk, ülkenin batısında dikkat çeken orman yangınları, Körfez Kıyısı ve Florida’da yükselen deniz seviyesi ve hava durumunun çiftçileri etkileme şekli sonucunda iklim değişikliğinin etkisini görmeye başladı” dedi.

Yapılan ankette, başkan aday adaylarının iklim değişikliği konusundaki görüşlerinin kendileri için “çok önemli” olduğunu söyleyen Demokratların oranı yüzde 64. Kayıtlı bağımsız seçmenlerde yüzde 34 olan bu oran, Cumhuriyetçilerdeyse yüzde 12’de kaldı.

Ortaya çıkan oranların iklim bilimi konusuna şüpheyle yaklaştığını açıkça dile getiren ABD Başkanı Donald Trump’ı sıkıntıya sokması beklenmiyor.

Geçen yıl Kasımda Trump, iklim değişikliğinin feci ekonomik sonuçları olacağını öngören kendi yönetiminin raporuna “İnanmıyorum” diye karşılık vermişti.

Trump, özellikle “güzel, temiz kömür” kullanımını savunuyor. ABD yönetimi fosil yakıtlardan yana bir politika güdüyor.

 

 

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics

Independent Türkçe için çeviren: Cenk Korkmazer

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU