“Olimpiyat aşkı” 41 yaşında tatamiye döndürdü

Yıldız Aras 2 kez dünya 7 kez Avrupa şampiyonu olduktan sonra 33 yaşında karateyi bıraktı. Karate'nin 2020 Tokyo Olimpiyatları’na alınmasıyla 8 yıl aradan sonra kuşağını yeniden bağladı. Şimdi en büyük hedefi olimpiyat şampiyonluğu

Yıldız Aras 2 kez dünya 7 kez de Avrupa şampiyonu olan başarılı bir karateci. 2010 yılında karateyi bırakan ve Ümit Milli Karate Takımı’nı çalıştırmaya başlayan Aras bugünlerde tekrar kuşağını bağlamak için gün sayıyor.

Onu tatamiye geri dönmeye ikna eden şey 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda karatenin de yer alacak olması. Aras da olimpiyatlarda mücadele etmek için 41 yaşında tekrar karateye döndü. Dünya şampiyonu, olimpiyatlar için iddialı. "Aktif spor hayatıma olimpiyatlar için döndüm. Tek amacım olimpiyatlara gitmek. Oradan da boş dönmek olmaz” diyor.

“İçimdeki olimpiyat ateşi sönmedi”

“İçimdeki olimpiyat ateşi sönmedi” diyen milli karateci, "Yapılan çalışmanın, fedakarlığın, gösterilen sabrın karşılığı olduğunu düşünürüm. Şimdi yeni bir süreçteyim. Fedakarlıklarım, çalışmalarım arttıkça hedeflerim de yükselecek” dedi.

“Evet, 41 yaşında tatamiye döndüm”

Aras karateye 9 yaşında başladı ve 18 yaşında ilk kez milli formayı giydi. Bu formayı 33 yaşına kadar hiç çıkarmadı. “Geldiğim noktadaki sürecin sadece olimpiyatlara gidebilmek için denemeye değer olduğunu gördüm” diyen Aras, “Evet, 41 yaşında tatamiye geri döndüm. Bu benim gerçekten hiç düşünmediğim bir şeydi. Avrupa ve dünya şampiyonluklarım var. Tek eksik olimpiyatlardı." dedi.
 

 

Elemelerde 4 maç kazandı

Başarılı sporcu geri dönme kararının ardından Şili’deki olimpiyat eleme maçlarıyla 8 yıl aradan sonra ilk maçına çıktı. Avrupa ve dünyada derece yapan sporcularla karşılaştı ve beş maçtan dördünü kazandı.

Aras, "Hiçbir şey yokken, 8 yıl ara verip birden 41 yaşında 'Olimpiyat şampiyonu olacağım' dememi bazıları gerçekçi bulmayabilir. Bu içimde var, çok dile getirmek istemiyorum. Böyle bir şey olmayacağını düşünsem kesinlikle girmem” diyor. 

 

DAHA FAZLA HABER OKU