ABD'den roket saldırılarına misilleme: Suriye'deki İran destekli gruplara hava saldırısı

Saldırıya ABD Başkanı Joe Biden'ın onay verdiği belirtildi

Fotoğraf: Reuters

ABD ordusu, Suriye'de Irak saldırılarıyla ilişkili olduğu gerekçesi ile İran destekli gruplara ait bir hedefe saldırı düzenledi.  Ekhbariya TV'nin bir sağlık kaynağı ve yerel kaynaklara dayandırdığı habere göre saldırıda 17 kişi hayatını kaybetti. Reuters ise ölü sayısını başka kayaklardan doğrulayamadığını servis etti.

ABD'li bir savunma yetkilisi, Bağdat ve Erbil'deki roketli saldırılarla ilişkili olduğu düşünülen ve İran'ın desteklediği Suriye'deki bir gruba ait hedefe saldırı düzenlediklerini teyit etti. 

Yetkili, saldırıya ilişkin detay vermezken, Amerikan medyasında yer alan haberlerde ABD Başkanı Joe Biden'ın saldırıya onay verdiği ve bunun tek bir hava saldırısı olduğu iddia edildi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ketaib Hizbullah ve Ketaib Seyyid el Şüheda dahil İran destekli gruplara ait tesisler vuruldu

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, "Başkan Joe Biden'ın talimatı üzere ABD kuvvetleri doğu Suriye'de İran destekli silahlı gruplarca kullanılan bir yapıya hava saldırısı düzenledi" açıklamasında bulundu. 

Bu saldırının son zamanlarda Irak'ta düzenlenen roketli saldırılara karşılık olduğunu belirten Kirby, "Özellikle de bu saldırı Ketaib Hizbullah ve Ketaib Seyyid el Şüheda dahil İran destekli grupların sınır kontrol noktasında bulunan birçok tesisini yok etti" ifadelerini kullandı.

Saldırının IŞİD karşıtı koalisyon ülkeleri ile danışılarak yapıldığını anlatan Kirby, bunun Irak ve Suriye'deki genel durumu tırmandırmamak için orantılı bir şekilde icra edildiğini kaydetti.  

Roketli saldırılar

ABD'nin Irak'taki güçlerine Şubat ayı ortalarında roketli saldırı düzenlenmişti. Erbil'de bulunan ABD hava üssüne düzenlenen saldırıda bir sivil askeri personel öldürülmüş, bir ABD askeri ile Iraklı personel yaralanmıştı.

 

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU