Destici: Gerekirse Çin'e savaş açarız, dünyada korkacağımız hiçbir ülke yok

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Doğu Türkistan'da politikası nedeniyle gerekirse Çin'e savaş açılabileceğini ancak öncesinde atılacak adımlar olduğunu söyledi

Büyük Birlik Partisi (BBP)Genel Başkanı Mustafa Destici, FOX TV'de ekrana gelen ve İsmail Küçükkaya'nın sunduğu Çalar Saat programında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Mustafa Destici, program sırasında Uygur Türklerine karşı Çin zulmü olduğunu ifade ederek gerekirse Çin'e savaş açılabileceğini söyledi.

“Bizim dünyada korkacağımız hiçbir ülke yok”

Türkiye’de eğitim gören Doğu Türkistanlı gençlerin kendisini ziyaret ettiklerini söyleyen Destici, “Öyle enteresan şeyler var ki. Bunu da anlamak mümkün değil. Çin, bir çocuğumuza izin veriyor Türkiye'ye gelsin diye. Çocuk Türkiye'ye gelip eğitim görüyor. Burada kalıyor. Sonra burada okudu diye oradaki anasını babasını kardeşini toplama kampına götürüyor. Ve akıbetleri belli değil. Üstelik bunların bir kısmı Türkiye vatandaşı olmuş insanlar” dedi.

Kendilerinin her platformda bu konuyu dile getirdiklerini söyleyen Destici, dünyada bazı ülkelerin parlamentolarında Çin’i kınayan kararlar alındığını ve TBMM’nin de bunu yapabileceğini belirterek şöyle konuştu:

“Ben hatta çok ilerisini söylüyorum; bazıları diyor ki 'Çin'e savaş mı açacak?' Gerekirse açarsın! Bizim dünyada korkacağımız hiçbir ülke yok ama savaştan önce yapacağın işler var. Diyalog var. Bakın biz Ermenistan'a ne diyoruz şu anda? Diyoruz ki; 'sen Azerbaycan ile ilişkilerini düzeltmelerden, işgali sonlandırmadan ben sana sınırlarımı açmam.' Çin için de bunları yapabiliriz. Bizim Çin ile 25 milyar dolarlık dış ticaretimiz var. Bunun 23 milyar dolarını biz alıyoruz, sadece 2 milyarını satıyoruz. Yani bizim dış ticaret açığımızın yüzde 40'ı da Çin ile olan ticaretimizden kaynaklanıyor”

“Bu işe tereddütlü yaklaşan partileri ziyaret ediyoruz”

Programda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni anayasa çağrısı konusunda mevcut durumda Cumhur İttifakı’nın anayasa değişikliği yapmaya sayısının yetmediğini Mustafa Destici, anayasa değişikliği konusunda tereddüt gösteren partilerle görüşmelerinin devam edeceğini de sözlerine ekledi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU