ASO Başkanı Özdebir: Türkiye yıllardır istihdamsız ve kalkınmasız büyüdü

Türkiye’nin yıllardır istihdamsız ve kalkınmasız büyüdüğünü belirten ASO Başkanı Özdebir, 5.7 milyon genç işsizin büyük tehlikeyi işaret ettiğini söyledi

Özdebir, eğitim ve iş hayatında olmayan 5.7 milyon gencin ileride daha büyük istihdam sorunlarına işaret ettiğini söyledi / Fotoğraf: AA

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, hükümetin yüksek büyüme dönemleri de dahil olmak üzere istihdam yaratabilecek bir politika izleyemediğini, Türkiye'nin yıllardır istihdamsız ve kalkınmasız büyüme sorunuyla karşı karşıya kaldığını söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Büyümenin sanayi yatırımlarıyla değil dış borçlanmayla elde edildiğini dile getiren Özdebir, eğitim ve iş hayatında olmayan 5.7 milyon gencin ileride daha büyük istihdam sorunlarına işaret ettiğini bildirdi. 

ASO'nun şubat ayı meclis toplantısında kritik uyarı ve önerilerde bulunan Özdebir, ekonomi çarkının istihdam sağlayacak şekilde kurgulanmasını önerdi.

“Büyümenin istihdama katkısını göremiyoruz”

“Yüzde 12.9'a ulaşan işsizlik, yüzde 4.9'luk küresel ortalamaya kıyasla dramatik ölçüde yüksektir” diyen Özdebir, şöyle konuştu:

“Ne yazık ki büyümenin istihdama katkısını göremiyoruz. Büyümenin istihdam yaratmaması, istihdamsız büyüme sorununa işaret etmektedir. Böyle bir ekonomide gelirin dağılımı da bozulmakta ve genel yaşam kalitesinde bozulmalar ortaya çıkmakta, ‘kalkınmasız büyüme' olmaktadır. Büyümenin kaynakları reel sektörden ziyade dış borçlanmaya, finans sektörüne ve hizmetlere dayanmaktadır”

 Genç işsizliğe dikkat çekti

Yüzde 29.7'ye ulaşan kayıt dışı istihdam ile yüzde 27.1'e çıkan eğitimde ve istihdamda olmayan genç nüfusa dikkat çeken Özdebir, “5.7 milyon gence karşılık gelen bu oranın gelecek dönemde genç kesimde ümitsizliğe ve sosyolojik sorunlara neden olabileceği unutulmamalıdır” uyarısında bulundu.

Özdebir, acilen insan kaynağı planlaması yapılmasını önerirken, “8 milyona yaklaşan üniversitedeki öğrenci sayısı ile övünmek yerine yüzde 3'lük dilim içindeki zeki öğrencilerin üniversitede eğitim alması her yönden ülkenin refah seviyesinin yükselmesinde katkı sağlayacaktır” dedi.

" Yüzde 5 seviyesinde bir büyüme mümkün"

Özdebir, dördüncü çeyrekte tahminlerden daha güçlü bir büyüme performansı beklendiğine işaret ederek şu değerlendirmede bulundu:

"2020 yılında dünyanın en yüksek büyüme oranına ulaşmamız mümkün gözüküyor. Tahminlerime göre dördüncü çeyreği yüzde 7 seviyesinin üzerinde, 2020 yılının tamamını ise yüzde 2'nin üzerinde pozitif bir büyümeyle kapatacağımızı düşünüyorum. 2021 yılının Türkiye ekonomisi için düzeltme ve toparlanma yılı olacağını düşünüyorum. Bu yıl genelinde yüzde 5 seviyesinde bir büyüme performansı ortaya koymamız mümkün gözüküyor"

“Ağbal bizim için şans”

ASO Başkanı Özdebir, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın sanayiciler için şans olduğunu belirtirken, Merkez Bankası'nın yeni dönemde üretimi ve reel sektörü destekleyecek para politikalarına yönelmesi ve rezervlerini artırması gerektiğini söyledi.

Faizlerdeki artışın etkisiyle ekonomik ivmenin bir miktar yavaşlayacağına işaret eden Özdebir, 2020 yılı büyümesinin yüzde 2 civarında olacağı tahmininde bulundu.

Özdebir, “Pandemi sonrası uygulanan kredi genişlemesi cari dengenin bozulmasına neden olmuştur” diye konuştu.

 

Sözcü, AA

DAHA FAZLA HABER OKU