DSÖ: 6 haftadır vaka sayıları düşüş gösteriyor, can kayıpları da azaldı

DSÖ'den yapılan açıklamada, dünya çağındaki salgın vakalarının 14-21 Şubat tarihleri arasında yüzde 11 azaldığını açıkladı

Fotoğraf: AP

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarının üst üste altı hafta düşüşte olduğunu ve 14-21 Şubat tarihleri arasında yüzde 11 azaldığını açıkladı.

DSÖ ayrıca, üst üste üç hafta ölüm oranlarının azaldığını belirterek bahsi geçen haftada da yüzde 20 düşüş görüldüğünü duyurdu. 

14-21 Şubat tarihleri arasında dünyada 2,4 milyon yeni Kovid-19 vakasının görüldüğünü açıklayan DSÖ, bir hafta içerisinde 66 bin kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Mutasyonlar, normal vakaları geçti"

DSÖ, açıklamasında Kovid-19’un yeni mutasyonları hakkında da açıklamalarda bulundu. 

Yapılan açıklamada, tespit edilen yeni vakaların büyük bir çoğunluğunun mutasyon virüs olduğunun altı çizildi.

DSÖ, ilk olarak Birleşik Krallık'ta tespit edilen B.1.1.7 mutasyonunun şu anda 101 ülkede bulunduğunu, ilk olarak Güney Afrika'da tespit edilen B.1.351 mutasyonunun ise 51 ülkede tespit edildiğini söyledi. 

Bununla birlikte ilk olarak Brezilya’da tespit edilen B.1.1.28.1 mkutasyonunun ise diğer mutasyonlara göre daha az görüldüğüne dikkat çekerek şimdilik bu rakamın 29 ülke olduğunu bildirdi.

 

Independent Türkçe, NTV

DAHA FAZLA HABER OKU