Barlas: AK Parti kongrelerindeki kalabalıklara güçleri yetmiyor

“Yaşınız 65'ten büyükse ve riskli kentlerden birinde yaşıyorsanız, sizin için normale dönmek hayal bile edilemeyecek”

Fotoğraf: AA

Sabah gazetesi yazarı Mehmet Barlas, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Bilim Kurulu’nun “AK Parti kongrelerindeki kalabalığa gücünün yetmediğini” söyledi.

Barlas, bugünkü köşe yazısında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) yasaklarıyla ilgili olarak şu satırları kaleme aldı:

Taze incir yerine patlıcan yiyen Temel'in "Siz bunu hem uzatmışsınız hem de tadını kaçırmışsınız" dediği gibi, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun 83 milyon kişinin yaşamına ipotek koyması süreci hem uzadı hem de tadı kaçtı... "Artık ev hapisleri galiba sona eriyor" diye konuşulurken "Acaba Sağlık Bakanı Fahrettin Koca buna ne der?" sorusu akla geliyor. Aslında Bilim Kurulu veya Fahrettin Koca ne derse desin, AK Parti kongrelerindeki kalabalıklara bunların güçleri yetmiyor. Ama ellerinde "Ya 3'üncü dalga gelirse" silahı var ya, Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu konuda suskun kalıyor.

Açıkçası her televizyonu açtığımızda bize öğretilen maske, mesafe ve hijyen kurallarından bıktık. Ama ne yaparsak yapalım faydası yok. Çünkü toplumun yüzde 70'inin bağışıklanması durumu henüz gerçekleşmemiş. Bu yüzden restoranlar ve okullar açılırsa, 3'üncü dalga her an olabilirmiş.

Günlük ev hapsinin olmadığı duruma "Normal yaşam" diyoruz ya... Bu normal yaşama ne zaman döneceğimiz konusu da henüz dedikodu seviyesini aşamadı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından, "1 Mart itibarıyla süreç, belirlenen kriterler çerçevesinde, dört risk seviyesinde valilerimizin başkanlığındaki il hıfzıssıha kurullarımızla başlayacak" paylaşımında bulunmuştu. Meğer illerdeki kısıtlamalar, "düşük, orta, yüksek ve çok yüksek" olarak belirlenen dört risk kademesine göre esnetilecek ya da genişletilecekmiş... Kısacası yaşınız 65'ten büyükse ve riskli kentlerden birinde yaşıyorsanız, sizin için normale dönmek hayal bile edilemeyecek.

 

Sabah, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU