Boğaziçili öğrencilerden Bahçeli'ye yanıt: Öncelikle diline dolanan terörist kelimesinden vazgeçmelidir

Öğrenciler taleplerinin protestoların başından beri açık ve net olduğunu belirterek "Şartsız bir şekilde taleplerimiz kabul edilmeli" ifadesini kullandı

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Melih Bulu'yu Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atamasının ardından rektörün seçimle göreve gelmesi talebiyle başlayan protestolar devam ediyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli söz konusu protestolara ilişkin daha önce yaptığı açıklamalarda sert bir dil kullanmıştı.

Bahçeli dün partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada ise "Diyeceğiniz ne varsa söyleyin çözelim, ama üniversite kapılarında terör örgütlerinin dolduruşuna gelmeyin" ifadelerini kullandı.

Bu açıklamasının ardından Boğaziçili öğrencilerden MHP liderine yanıt geldi.

"Taleplerimiz asla uzlaşmaya açık değildir"

Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'a konuşan Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü öğrencisi B.Y taleplerinin 50 gündür açık ve net olduğunu belirterek "Çözmek istediğimiz meseleyi de antidemokratik uygulamaları da düzenli bir şekilde belirtiyoruz. Bahçeli’nin bu açıklamasını ise geri adım attırmaya ya da uzlaşmaya yönelik bir açıklama olarak görüyorum. Taleplerimiz değişmeyecek. Rektör kayyım istifa etsin. Üniversiteden polis ablukası kaldırılsın. Tutuklu arkadaşlarımız serbest bırakılsın. Arkadaşlarımız halen tutukluyken “sorununuz neyse çözelim” demek ya bizleri dinlememek ya da direnişin boyutundan korkmaktır. Taleplerimiz asla uzlaşmaya açık değildir" diye konuştu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Sahiplenme konseptine de destek olma konseptine de ilkesel olarak karşıyız"

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü öğrencisi M.G ise şunları kaydetti:

Devlet Bahçeli bu ülkede siyasi bir aktörse zaten şu anki keyfi uygulamalara karşı çıkıyor olmalı. Ama biz Bahçeli’nin bizim karşı çıkışımızı sahiplenmesini beklemiyoruz. Sahiplenme konseptine de destek olma konseptine de ilkesel olarak karşıyız. Taleplerimiz ise aynı. Tüm kayyımların istifa etmesini, polis ablukasının kalkmasını, tutuklanan arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını, demokratik bir rektör seçimi yapılmasını talep ediyoruz. 

"Bir uzlaşma yolu aranıyorsa bu mümkün değil"

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü öğrencisi B.A da Devlet Bahçeli’nin açıklamasının çok geç kalmış ve kullandığı üslup itibarıyla çözümden uzak bir açıklama olduğunu kaydetti. 

B.A. "Direnişimize destek veren üniversiteli arkadaşlarımıza terörist derken sorunu çözmek istediğini belirtiyor. Ama kendisi öncelikle diline dolanan terörist kelimesinden vazgeçmelidir. Yaptığı açıklamayla Bahçeli, bizleri hiç anlayamadığını ortaya koymuştur. Taleplerimiz hiç değişmedi. Bir uzlaşma yolu aranıyorsa bu mümkün değil. Şartsız bir şekilde taleplerimiz kabul edilmeli" dedi.

 

 

Independent Türkçe, Cumhuriyet

DAHA FAZLA HABER OKU