Yunanistan'a ait F-16'lardan Türk araştırma gemisine taciz... MSB kaynakları: Gerekli karşılık verildi

Araştırma gemisine yaklaşan 4 Yunan savaş uçağından biri 2 deniz mili mesafede chaff fişeği bırakarak tacizde bulundu

Fotoğraf: AA (arşiv)

Yunanistan'a ait F-16 savaş uçakları, Ege Denizi'nde bilimsel ve teknik araştırmalar yapan TCG Çeşme gemisini tacizde bulundu.

AA'nın haberine göre,  Kuzey Ege'nin uluslararası sularında hidrografik alandaki bilimsel ve teknik araştırmalar yapan gemiye yaklaşan 4 Yunan F-16 uçağından biri 2 deniz mili mesafede chaff fişeği bıraktı. 

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Yunan savaş uçaklarının 1000 metre irtifadan yaptıkları tacize yönelik gerekli karşılığın verildiğini belirtti.

Isı ve radar güdümlü füzeleri kandırmak için kullanılan Chaff önleme sistemi askeri uçakların çoğunda bulunuyor.  Sistem pilotlar tarafından veya uçaktaki sistemler tarafından otomatik olarak fırlatılıyor.

Akar'dan açıklama

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise, Yunan jetlerinin tacizine ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

Maalesef Yunan komşularımızın sık sık yaptığı taciz hareketlerinden biri. Dün meydana geldi. Bizim de kendimize göre kurallarımız var, kurallar çerçevesinde gerekli karşılık verildi. Orada yaptığımız çalışma tamamıyla hidrografik bir çalışma, depremle alakalı bilimsel, teknik bir çalışma. Daha önce Yunan komşularımızın kendilerinin de yaptığı bir çalışma. Kendi alanımızda kendimizle alakalı bilimsel, teknik çalışmamızı yaparken bu şekilde bir tacizin uygun olmadığını, iyi komşuluk ilişkilerine yakışmadığını hep birlikte görüyoruz. Biz her zaman söylediğimiz gibi diyalogdan yanayız, iyi komşuluk ilişkilerinden yanayız, uluslararası hukuka uyulmasından yanayız fakat maalesef zaman zaman bu tür hareketler oluyor. Bu konuda bizim tavrımız, kararımız, yapacağımız işler belli. Bundan kimsenin şüphesi, endişesi olmasın.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU