Facebook aşı destekçisi 100'den fazla grubun reklamlarını nasıl yanlışlıkla engelledi?

Avrupalı hükümetlerin ve kurumların halkı salgınla ilgili bilgilendirme gönderilerinin de radikal sağ gruplar ve siyasi partilerin paylaşımlarıyla aynı kefeye konduğu anlaşıldı

Facebook'un siyasi reklamlar için kullandığı filtrenin, bu kapsama girmeyen bazı yayınları hatalı bir şekilde etiketlediği tespit edildi (AP)

Aşı karşıtı grupları yasaklayan Facebook'un, eylül ayından bu yana aşıları destekleyen birçok paylaşımı siyasi reklam olduğu gerekçesiyle yanlışlıkla engellediği ortaya çıktı.

ABD'de Facebook'un koronavirüs (Kovid-19) aşılarıyla ilgili yanlış bilgilere yönelik online reklamları denetleme çabalarının, aşılamayı destekleyen şehir yönetimleri, sağlık hizmeti kuruluşları, topluluklar ve inanç temelli gruplardan gelen mesajları da önlediği anlaşıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Politico'nun yaptığı incelemeye göre, eylül ayından bu yana devam eden sorunda, aşıların nasıl işe yaradığı ve nerelerde yaptırılabileceği konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan en az 110 gruptan gelen ücretli mesajlar, Facebook tarafından işaretlendi ve kuruluşun siyasi mesajlar kaydına gönderildi.

Reklam sponsorları itiraz etme seçeneğine sahip olduklarını ancak bu sürecin aşı dağıtımının durdurulmasıyla uğraşılırken ve virüsün daha bulaşıcı yeni türleriyle mücadele edilirken çok külfetli olabileceğini söyledi.

Yaşananlar, bazı halk sağlığı uzmanlarının, aşılama karşıtı girişimlerle mücadele etme baskısıyla karşı karşıya olan Facebook'un pandemi hakkında bilgi için uygun bir mecra olup olmadığını sorgulamasına neden oldu.

Illinois eyaletindeki Orland Township kasabasının idari yöneticisi Mary Hastings, bu ay iki reklamlarının Facebook tarafından bloke edildiğini belirterek, "Bu kısıtlamalar halkımızı Kovid-19 kayıtları ve güncellemeleriyle ilgili önemli hususlar hakkında bilgilendirme çabalarımızı çok zorlaştırdı. Bu büyük bir haksızlık" diye konuştu.

Bu ay Kaliforniya Tabipler Birliği'nin (CMA) Beyaz Saray Aşılama Koordinatörü Bechara Choucair ile birlikte düzenlediği bir etkinliğin reklamı da Facebook'un reklam filtrelerine takıldı.

CMA sözcüsü Anthony York, Joe Biden yönetiminden bir yetkilinin etkinlikte yer almasının yasağı tetiklemiş olabileceğini söyledi.
 


Politico yaptığı bir başka incelemeye göre, Facebook'un Avrupa Birliği (AB) kurumlarından ve Avrupa hükümetlerinden gelen reklamları da siyasi mesajlar şeklinde yanlış bir etiketle tasnif ettiğini aktardı.

Genellikle salgınla ilgili halkı bilinçlendirme kampanyaları ve Brexit'in sonuçlarıyla ilgili olan bu gönderilerin radikal sağ gruplar, ana akım siyasi partiler ve diğer siyasi kampanyacıların paylaşımlarıyla aynı kefeye konduğu anlaşıldı.

Facebook, yanlış bilgilerin yayılmasıyla mücadele etmek ve şeffaflığı teşvik etmek amacıyla 2020 ABD Başkanlık seçimleri döneminde siyasi reklamcılığa bazı kısıtlamalar getirmişti.


Independent Türkçe, Politico

DAHA FAZLA HABER OKU