ABD Savunma Bakanı: Washington, Afganistan'da diplomatik bir çözüm için kararlı

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, ABD'nin Afganistan'daki savaşı sona erdirmek için diplomatik çabalara bağlı olduğuna dair güvence verdi

Brüksel'de perşembe günü NATO savunma bakanları toplantısı gerçekleşti / Fotoğraf: DPA

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, NATO savunma bakanlarına hitaben yaptığı konuşmasında ABD'nin Afganistan'daki savaşı sona erdirmek için diplomatik çabalara bağlı olduğuna dair güvence verdi.

Austin, Afganistan'da bulunan Amerikan kuvvetlerinin aceleyle ve örgütsüz bir şekilde çekilmeyeceğini ve herhangi bir kararın müttefiklerle koordineli olarak alınacağını da sözlerine ekledi.

Austin'in açıklamaları, NATO savunma bakanları tarafından düzenlenen iki günlük bir toplantının ardından geldi ve Pentagon toplantının sonuçlarıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bakanlar, Afganistan'dan çekilme kararını ertelemeyi kabul etti. Pentagon, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Amerikan kuvvetlerinin dünyada, özellikle de Afganistan'da konuşlandırılmasına ilişkin kapsamlı bir inceleme yaptığını duyurmuştu.

Eski Başkan Donald Trump yönetimi tarafından Taliban'la imzalanan anlaşmaya ABD askerlerinin 1 Mayıs 2021'e kadar Afganistan'dan tamamen çekilmesini öngörüyor. Amerikalı yetkililer, Trump döneminde yıllarca süren gerilimin ardından müttefiklerle ilişkilerini yeniden canlandırmak isteyen Bakan Austin'in müttefikleri dinleyeceğini ve görüşlerini Biden'a ileteceğini söylemişlerdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir açıklamaya göre, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken Çarşamba günü Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani'yi aradı ve ABD'nin müttefikleriyle ileriye dönük istişarelerde bulunacağına dair güvence verdi. Ancak sivillere ve Afgan güçlerine yönelik devam eden silahlı saldırılar ve aktivistlerin kaçırılması ve öldürülmesi eylemlerinin sürmesi hareketin amacının bir kez daha Afganistan'ı terör örgütleri için güvenli bir sığınak haline getirmek olduğuna dair korku ve eleştirilere yol açtı.

Afganistan'da 9 bin 600 askeri bulunan NATO destek misyonunun kaderi, Washington'ın geçen yıl Taliban ile bir anlaşma imzalaması ve önümüzdeki Mayıs ayında çekilmesi öngörülen 2 bin 500 askeri ülkede tutması sonrasında NATO'nun gündeminin en başında yer aldı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 'Pek çok ikilemle karşı karşıyayız ve kolay seçenek yok. Bu aşamada, Afganistan'daki varlığımızın geleceği ile ilgili nihai bir karar vermedik, ancak yaklaşan geri çekilme tarihi ile birlikte, önümüzdeki haftalarda NATO üyeleri yakın istişare ve koordinasyon sağlamaya devam edecek' dedi.

Afganistan'daki şiddet olaylarından Taliban'ı sorumlu tutan ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, 'Bu ülkede şiddetin dozu çok yüksek. Bize veya NATO'daki dostlarımıza değil, orduya, güvenlik teşkilatlarına ve halka yönelik şiddet çok yüksek.

Bunun ana kaynağı Taliban. Terör örgütü DEAŞ kesinlikle saldırılar gerçekleştirdi, ancak bu Taliban'ın yaptıklarına kıyasla hiçbir şey değil. Taliban'ın, Afgan güçlerine yönelik ülke çapındaki saldırılarını ve belirli kentsel alanlarda gerçekleştirdiği suikastları kınıyorum. Onların Taliban olduğu açık ve başkası olamaz. Çok net.'

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Şarku'l Avsat

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU