Nur Yerlitaş'ın tepki çeken ifadesi için soruşturma izni çıkmadı

Nur Yerlitaş Instagram üzerinden yaptığı canlı yayında "Ne yapayım Allah Allah, şehitler mehitler aman yeter" demiş, bu sözler büyük tepki çekmişti.

72 kişi ve kurum suç duyurusunda bulununca İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma açmak için Adalet bakanlığı'ndan izin istedi. Gerekçe "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama" iddiasıydı.

Adalet Bakanlığı talebi inceledi, soruşturma ya gerek görmedi. Bakanlık'tan gelen yazı üzerine Savcılık takipsizlik kararı verdi.

Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesi "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, TBMM'yi ve devletin yargı organlarını alenen aşağılayan kişi, 6 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılır" hükmünü düzenliyor. Ancak bu maddenin son bendinde "Bu suçtan dolayı soruşturma yapılması, Adalet Bakanı'nın iznine bağlıdır" deniliyor. 

 "Miyop rahatsızlığım nedeniyle ekranda yapılan yorumları görmedim"

Modacı Nur Yerlitaş miyop rahatsızlığı nedeniyle ekrandaki yorumları görmediğini öne sürerek kendini savunmuştu. Yerlitaş, savcılık tarafından alınan ifadesinde, olay günü bir arkadaşının doğum gününde olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Canlı müzik esnasında sosyal paylaşım uygulamasından canlı yayına bağlanarak takipçilerimle sohbet etmeye başladım. Ancak miyop rahatsızlığım nedeniyle ekranda yapılan yorumları görmeden konuşmaya devam ettim. Kız kardeşim ve arkadaşım o esnada bana WhatsApp'tan yazarak galiz küfürler içeren yorumlar bulunduğundan yayını kapatmam hususunda mesajlar gönderdi. Yayın esnasında doğu ve güneydoğuda terörle mücadele sırasında şehit düşen görevlilerimizin olduğu yönünde yorumlar bulunmaktaymış. Yayını kapatmama yönelik ikazları üzerine tamamen kardeşim Nuran Çetinkaya'ya yönelik 'Ne yapayım Allah Allah, şehitler mehitler, yeter.' şeklinde beyanda bulundum. Tamamıyla kardeşim ile aramdaki diyalogdan kaynaklanan anlık tepkiden ibaret söylemimin suç unsuru içermemesi nedeniyle takipsizlik kararı verilmesini talep ediyorum."

 

"Ne yapayım Allah Allah, şehitler mehitler aman yeter" 

Nur Yerlitaş'ın Instagram hesabından yaptığı yayında sarfettiği şu sözler tepki çekmişti:

 

 

DAHA FAZLA HABER OKU