Kudüs’ün surlarına ABD ve İsrail bayrakları yansıtıldı

Kudüs Belediyesi içinde Mescid-i Aksa'nın da bulunduğu Eski Şehir’in etrafındaki surların bir kısmına ışıklandırma sistemi ile ABD ve İsrail bayrakları yansıttı

Fotoğraf: AA

ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınmasının birinci yıldönümünde Kudüs Belediyesi, Mescid-i Aksa'nın da bulunduğu Eski Şehir'in etrafındaki surların batı kısımlarına ışıklandırma sistemi ile ABD ve İsrail bayrakları yansıttı.

Mescid-i Aksa'nın da içinde bulunduğu Eski Şehir'i çevreleyen surların yanı sıra şehirdeki birçok simge alana da aynı şekilde bayraklar yansıtıldı.

İsrail Başbakanlık Basın Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre Kudüs Belediyesi ABD'nin büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasının birinci yıldönümünde bir kutlama töreni düzenledi.

Törende konuşma yapan Kudüs Belediye Başkanı Moshe Lion, "ABD, büyükelçiliğini ebedi başkentimiz ve İsrail Devletindeki elçilikler için tek uygun yer olan Kudüs'e taşıyan ilk ülkedir. ABD’deki dostlarımızı kucaklıyoruz. Başkan Donald Trump ve Büyükelçi David Friedman siz gerçek dostlarsınız" diye konuştu.

Doğu Kudüs'ü 5 Haziran 1967'de işgal eden İsrail, 1980'de tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını "birleşik başkenti" ilan etti.  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BGMK) 1980'de kabul ettiği 478 sayılı kararla, İsrail'in ilhak ve başkent ilanını geçersiz saydı. 

BMGK kararı çerçevesinde, ABD dahil uluslararası toplum Doğu Kudüs'ün işgal altında olduğunu kabul ediyor.  İsrail yönetimini tanıyan tüm ülkelerin büyükelçilikleri Tel Aviv'de bulunuyor.

ABD ise Trump'ın hamlesiyle Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan ilk ülke oldu. Trump'un Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığı 6 Aralık 2017'den birkaç ay sonra ABD'nin Tel Aviv'deki Büyükelçiliği törenle Kudüs'e taşınmıştı.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU