CIA'in işkence programının ateşli savunucusu analist, Biden'ın istihbarat brifinglerinde artık görülmeyecek

ABD Başkanı'nın doğru istihbarata sahip olmasını sağlaması beklenen yetkilinin zamanında Senato komitesiyle girdiği kavgalar hesapları değiştirdi

Biden'a doğrudan istihbarat brifinglerini sunacak yetkilinin güvenilirliği tartışma konusu olmuştu (AP)

ABD Başkan Joe Biden'ın günlük istihbarat brifinglerinin idaresinden sorumlu olarak görevlendirilen CIA analisti Morgan Muir, zamanında bu güvenlik teşkilatının işkence programını ateşli bir şekilde desteklediğinin gündeme gelmesinin ardından yetki değişikliğiyle karşı karşıya kaldı.

New York Times'ın (NYT) haberine göre analist Muir'in artık yönetimin ilk günlerindeki gibi Biden'a doğrudan istihbarat vermeyip sadece yazılı istihbaratların derlenmesiyle sorumlu olacağı belirtildi.

Brifingden sorumlu yetkilinin görevleri arasında 18 istihbarat teşkilatı arasındaki çalışmaları koordine etmek ve her gün Beyaz Saray'a teslim edilen yazılı istihbarat belgelerinin bir araya getirilmesini denetlemek bulunuyordu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

NYT'ye göre önceki yönetimlerden farklı olarak Biden döneminde yüz yüze brifingi idare etme görevinin diğer sorumluluklardan farklı olacağı ve vazifenin çeşitli kişiler arasında bölüneceği kaydedildi.

Eski başkanlardan George W. Bush döneminde de brifinglerden sorumlu olan kıdemli analist Muir, son düzenlemeye göre istihbarat camiasının çeşitli raporlarından Başkanın Günlük Brifingi olarak bilinenleri bir araya getirecek ancak artık şahsen brifinglere liderlik etmeyecek.

BuzzFeed News haber sitesi cumartesi günü yayımladığı haberde, 2013'te CIA'in kıdemli analisti olarak görev yapan Muir'in, bu güvenlik teşkilatının işkence programını savunan bir duruş sergilediğine dikkati çekmişti.

"Biden'ın doğru istihbarata sahip olmasını sağlayacak yetkili, daha önce CIA'in işkenceyle ilgili yanlış iddialarını savunmuştu" başlıklı haberde Muir'in söz konusu yıl CIA heyetiyle Senato İstihbarat Komitesi arasında yaşanan gerilimde önemli bir rol üstlendiği belirtilmişti.

Senato komitesi, dünya çapında tepki çeken CIA'in terör şüphelilerine karşı uyguladığı geliştirilmiş sorgulama tekniklerinin etkili olmadığı sonucuna varmış, Muir de CIA'in bu bulgulara saldırdığı bir dizi gergin toplantıya liderlik etmişti.

Komitenin konuyla ilgili 6 bin 700 sayfalık raporu CIA'nın kendi belgelerine dayanmış olsa da Muir işkence programının değerini savunmaya devam ederek (CIA'in daha sonra doğruluğunu alenen kabul ettiği) bilgilerin yanlış olduğunu ileri sürmüştü.


Independent Türkçe, New York Times, BuzzFeed News

DAHA FAZLA HABER OKU