Yeniçağ gazetesi, MHP lideri Bahçeli hakkında suç duyurusunda bulundu

Suç duyurusunda Yeniçağ ve yazarlarına yapılmış 10 farklı saldırının tarih ve detayları anlatıldı

Fotoğraf: Twitter

Yeniçağ gazetesi imtiyaz sahibi ve İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Çelik, hedef gösterdiği iddiasıyla MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında suç duyurusunda bulundu.

Gazetenin avukatı Ömer Yeşilyurt tarafından Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusunda, MHP'nin 2018 yılında gazeteler verdiği tam sayfa ilanla Yeniçağ yazarlarının da içinde bulunduğu gazetecileri hedef haline getirdiğine yer verildi.

Yeniçağ ve yazarlarına yapılmış 10 farklı saldırının tarih ve detaylarıyla anlatıldığı şikayet dilekçesinde şöyle denildi: 

Şüpheli (Devlet Bahçeli) zımnen tarafımızı tehdit etmiş,  gazete ilanları kullanılarak bir gruba görevlerini yerine getirmeleri amacıyla çağrı yaptığı açıktır. Görüleceği üzere şüpheli (Devlet Bahçeli) gerek tarafımızı gerekse ilanda ismi geçen diğer kişileri hedef göstermiş, aşağılamış, tehdit etmiş ve gerçek olmayan bir durumu göstererek iftirada bulunmuştur. Kaldı ki mesleğimiz gereği 'Basın özgürlüğünün' korunması ve devam adına, baskılara, saldırılara maruz bırakılmamak adına söz konusu şikayeti yapmamız zaruri olmuştur.

Suç duyurusunda şunlar kaydedildi:

Türk Ceza Kanunu'nun 216.maddesinde; 'Halkın sosyal sınıf ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır' hükmü amirdir. Sadece bu madde yönünden dahi düşünüldüğünden şüphelinin (Devlet Bahçeli) söylemleri sonrası gerçekleşen olayların, saldırıların ilgili madde içerisinde değerlendirilmesi gerektiği kaçınılmazdır.

Gazete, Bahçeli hakkında soruşturma yapılarak eylemine uygun suçlardan kamu davası açılıp cezalandırılması talep etti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ne olmuştu?

Bahçeli 2018'in Haziran ayında gazetelere "İftira, İtham, İsnat" başlığıyla bir ilan vermiş bazı gazeteci ve basın kuruluşlarının isimleri söz konusu ilanda geçirmişti.

Yeniçağ gazetesi ilanın ardından gazetecilere saldırılar başladığını bildirmişti.

Gazetenin yazarlarına çeşitli zaman aralıklarında saldırı ve saldırı girişimleri olmuş bazı isimler bu saldırılarda yaralanmıştı.

Son olarak gazetenin yazarı Orhan Uğurluoğlu dört kişi sopayla darbetmişti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU