Davutoğlu'ndan yurttaşlara çağrı: Zamları ihbar edin

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, "80 darbesi sonrasında Evren’in "talimat verdim, enflasyon düşecek" düzeyindesiniz" diye konuştu

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu partisinin gündeme ilişkin görüş ve önerilerini paylaştı.

Açıklamasında Türkiye’nin ciddi sorunlarla boğuştuğunu belirten Davutoğlu şöyle devam etti:

Bunlar ıvır zıvır meseleleri, saçma sapan tartışmaları köpürtüp duruyorlar. Her hafta başka bir provokasyon, her hafta bir başka gereksiz tartışma. Eminim ki bazen kendi aralarında tartışıyorlar ya da düşünüyorlardır, "yahu bu 2002’de ülkeyi iflasa sürüklemiş Bahçeli’nin üzerimizdeki vesayeti mi yoksa yaşamakta olduğumuz ekonomik kriz mi daha büyük bir yük ve tehdit" diye.

"Sağlık Bakanı kendini yalanlıyor"

Konuşmasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya da eleştiriler yönelten Davutoğlu, "Sağlık Bakanı kesintisiz bir şekilde kendisini yalanlayan açıklamalar yapıyor. Sağlık Bakanı'nı zerre ciddiye alsanız şu elimizde on milyonlarca aşı olması gerekiyordu. Bakanın palavrasını ciddiye alsanız 11 Aralık’tan bu yana nüfusumuzun neredeyse yüzde 90’ına yakınının aşılanmış olması lazımdı. Ne diyordu, “11 Aralık’ta aşı geliyor, günde de en az 1,5-2 milyon kişiyi aşılayacağız”. Tabi ki hepsi palavra ve boş laf" diye konuştu.

Bütün ülkelerin farklı Kovid 19 aşılarından aldığını kaydeden Davutoğlu, “Siz ısrarla niçin adım atmıyorsunuz? Aşı üreten ülkeler bile en az bir tane başka ülkeden farklı aşı alırken siz ısrarla niçin adım atmıyorsunuz?” diye sordu.

Erdoğan ve Bakan Koca'ya seslendi: Çin mi tehdit ediyor sizi?

Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya seslenerek şu ifadeleri kullandı:

Sayın Erdoğan, Sayın Koca? Bu aşı işinde sizin elinizi tutan nedir? Çin mi tehdit ediyor sizi? Başka bir odak mı? Düşünmek bile istemiyorum aşı üzerinden birileri zengin mi olacak? İstedikleri payı alamadıkları için mi Çin dışından aşı getiremiyorsunuz?

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu eleştiri oklarını MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye de yöneltti. Davutoğlu "Sayın Bahçeli şimdi de sayın Selçuk Özdağ’a ve gazetecilerimize yönelik saldırılardan dikkatleri dağıtmak için iki heyette on kişinin şahitlik ettiği 2015 koalisyon görüşmeleri üzerinden ucuz bir yaklaşım sergiliyor. Nasıl kendisinin tahrikiyle genel başkan yardımcımızın canına sokak ortasında kastedildi ise şimdi de yalanları ve iftiralarıyla siyasetin ahlakına, namusuna ve itibarına kastediyor. Bahçeli’nin ne üslubuna ne yalanlarına ne tahriklerine yetişmemiz mümkün değil" diye konuştu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bahçeli'ye: Çok ahlaklı ve delikanlıca bir tavır değil mi?

Bahçeli ve MHP yönetimine seslenen Davutoğlu şu ifadeleri kullandı:

Nasıl şiddetle aranıza mesafe koyun dediysek; lütfen yalan ve iftira ile de aranıza mesafe koyun. Sayın Bahçeli, siz bırakın 2015 koalisyon görüşmesinde neler konuşulduğunu, 10 kişinin katıldığı bir görüşmenin bir cümlesi bile mahrem olmaz, sır kalmaz. Nitekim Sn. Faruk Çelik daha önce bu iddiaları gündeme getirdiğinizde orada bulunmanın ahlaki gereğini yaparak sizin Cumhurbaşkanına yönelik hakaretlerinize benim gerekli cevapları verdiğimi, sizin ise koalisyon tekliflerinin tümüne hayır dediğinizi dile getirdi. Şimdi dünyevi ahlak ve uhrevi sorumluluk gerektiren dürüst şahitlik ilkesinin gereğinin heyetimizde bulunan Lütfü Elvan, Mahir Ünal ve Ertan aydın tarafından da yerine getirilmesi hem benim hem de milletimizin hakkı ve beklentisidir. Siz bırakın 2015’i de bugün neler konuşuyorsunuz onu söyleyin. Ne diyorsunuz Erdoğan’a, mesela Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Özdağ “kendi kendisine saldırı düzenlemiş” diyor musunuz? Evet Sn. Bahçeli önce tahrik etti ardından da çıkıp “bu saldırganların bizimle hiçbir alakası yoktur, olsa olsa Özdağ kendi kendisini dövdürüp kayda aldırmıştır” dedi. Çok zekice değil mi? Çok ahlaklı ve delikanlıca bir tavır değil mi? Türkiye’de kendi kendisini dövdüren bir kişi var o da Sn. Erdoğan. Sn. Erdoğan ve AK Parti kendisini Sn. Bahçeli ve MHP’ye dövdürüyor, ezdiriyor ve aşağılatıyor. AK Partili kardeşlerimin de bu beşinci sınıf vesayet rejimini, esaret düzenini izlemesi isteniyor.

"Dışişleri Bakanının Çin’e verdiği söz var"

Cumhur İttifakı’nı koalisyon olarak niteleyen Davutoğlu “Bu koalisyon iktidarının bizi getirdiği yeri gördünüz. Bundan 20 yıl önce başörtülü bir hanım mecliste konuşturulmamıştı şimdi de başörtülü bir Uygur Türkü hanımefendi konuşturulmadı. Bunların ahlakı da müslümanlığı da Türklüğü de demokratlığı da bu kadar işte. Niçin konuşturulmadı biliyor musunuz? Çünkü bu ülkenin Dışişleri Bakanının Çin’e verdiği söz var. Ne demişti Türk Dışişleri Bakanı: Çin aleyhine hiç bir yayına, konuşmaya izin vermeyeceğiz! Evet aynen böyle” diye konuştu.

"Cahiliye lobisi yeniden zuhur etti"

İktidarın unutturmaya çalışmasına rağmen Türkiye’nin gündeminin gelir adaletsizliği olduğunu beliren Davutoğlu “Türkiye’nin gündemi yoksulluk ve açlıktır, Türkiye’nin gündemi bitmek bilmeyen zamlardır, hayat pahalılığıdır. Daha önce üniversitede, iskelede, meydanda tanzim satışla fiyatları düşüreceğini zanneden bu cahiliye lobisi yeniden zuhur etti. Şimdi de PTT’de sıvı yağ, bakliyat satarak fiyatları düşüreceklermiş. Yetmiyormuş gibi bir de ihbar hattı kurmuşlar” diye konuştu.

"ihbar edin"

Yurttaşlara zamları ihbar etmesi çağrısında da bulunan Davutoğlu şöyle konuştu:

Kıymetli Kardeşlerim, buradan sizlere sesleniyorum, lütfen ihbar ediniz. Alın elinize elektrik faturasını, son iki yılda gelen yüzde yüzün üzerindeki zammı ihbar edin. Alın elinize doğalgaz faturasını, son iki yılda gelen yüzde yüzün üzerindeki zammı ihbar edin. Köprülerden geçen esnaf ve tüccar kardeşim, Akdeniz’den ve Ege’den İstanbul’a varmak için ödediğiniz binlerce liralık köprü geçiş ücretlerini ihbar edin.

Biz "Allah rızası için kendinize gelin" dedikçe siz artık saçmalığı 80 darbecileri düzeyine çektiniz. 80 darbesi sonrasında Evren’in “talimat verdim, enflasyon düşecek” düzeyindesiniz. Trol medyanız “Erdoğan talimat verdi, fiyatlar düşecek” diye çıkıyor. Maalesef bu iktidarın kendisini düzeltme imkanı kalmamıştır. Aksine göreceksiniz çok daha yanlış işlere girecekler. Çünkü öncelikle bu iktidar liyakat ve ciddiyetten istifa etmiştir. Bu iktidarın devlet gücünü kullanmaktan başka bir vasfı da kalmamıştır.

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU