Eski AK Parti vekili: Belediyelere bedel ödetmenin faturası ağır olur

“Akıl karı değil ama, kim AK Parti’yi kendi ilkeleriyle ve milletle kavgalı bir noktaya getirdiyse ülkeye de, AK Parti’ye de kötülük ediyor demektir”

Fotoğraf: Twitter

Geçmişte AK Parti’den milletvekilliği yapan Karar yazarı Mehmet Ocaktan, belediyelerin vergi gelir paylarından yapılan kesinti oranlarına ilişkin Cumhurbaşkanı kararını eleştirdi.

Ocaktan, “Belediyelere bedel ödetmenin faturası ağır olur” başlıklı köşe yazısında yapılan düzenlemeyi anımsattı:

Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de yayımlanan son karara göre, belediyelerin borç yapılandırma ve kamuya olan diğer borçları için genel bütçe gelirlerinden aldıkları payların kesinti oranları yükseltildi. Bu kapsamda, vergi gelirlerinde yüzde 40 kesinti yapılan belediyeler için ilave yüzde 10, yüzde 25 kesinti yapılan belediyeler için ilave yüzde 25 kesinti uygulanacak. 

Bu kararı hakkaniyet ve vicdan ile izah etmenin mümkün olmadığı görüşünü dile getiren Ocaktan, şöyle yazdı:

Böyle bir kararı hakkaniyetle ve vicdanla izah etmek ne yazık ki mümkün değildir. Haklı olarak insanlar ister istemez bu kararda bir rövanşizm duygusu arayacaklardır. Zira biliyoruz ki Cumhur İttifakı yerel seçimlerde başta İstanbul ve Ankara olmak üzere büyükşehirlerin önemli bir bölümünü kaybetti.  

Dolayısıyla koalisyon ortakları bu hezimetin rövanşını almak istiyor olabilirler. Ama bütün siyasetçiler gibi iktidar da biliyor olmalı ki, kaybetmenin bedelini halka ödetmek siyaset için bulunabilecek en kötü yoldur. Çünkü bunun anlamı; madem bize oy vermediniz o zaman sonuçlarına katlanırsınız demektir ki, herhalde hiçbir iktidar böyle bir tercih yapmayacaktır. 

Ama öyle anlaşılıyor ki, iktidar tam da böyle bir yolu tercih etmiş bulunuyor. Bütün dünya gibi biz de ülke olarak bir yıldır salgınla mücadele ediyoruz. Pandeminin başladığı ilk günden bugüne kadar geçen süreci dikkatle izlediğimizde, maalesef hafızalarımızda hiç de güzel hatıralarla karşılaşmıyoruz. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında muhalefete ait belediyelerin halka yardımının engellendiğini belirten Ocaktan, şu ifadeleri kullandı:

Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere özellikle muhalefete ait belediyelerin salgın mağdurlarına yardım etmeleri engellendi, yıllardır ihtiyaç sahiplerine hizmet veren aşevleri kapatıldı, parasız ekmek dağıtmalarına bile izin verilmedi. Hatta mağdurlar için yardım toplayan belediyeler, iktidar tarafından “paralel devlet” kurmak gibi hepimizi utandıran bir ithama bile maruz kaldılar. 

Daha geçtiğimiz günlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, insanlara ucuz ekmek satışı yapan Halk Ekmek büfelerinin sayılarının arttırılması kararı belediye meclisinde çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti ve MHP’li üyeler tarafından reddedildi. Neyse ki İstanbul halkının tepkisi karşısında daha fazla direnemeyen AK Parti-MHP koalisyonu geri adım attı ve mesele çözüldü. 

Ne yalan söyleyeyim İstanbul’da yaşayan birisi olarak, her sabah kalkıp haberlere göz atarken “Acaba bugün iktidar belediyenin hangi hizmet imkanlarını elinde aldı” şeklinde bir duyguyla güne başlamak çok can sıkıcı bir durum. 

Ocaktan, “Akıl karı değil ama, kim AK Parti’yi kendi ilkeleriyle ve milletle kavgalı bir noktaya getirdiyse ülkeye de, AK Parti’ye de kötülük ediyor demektir” yorumunu da yaptı.

 

Karar, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU