İsrail, Biden'ın göreve gelmesinin ardından Suriye'deki ilk saldırısını düzenledi

İsrail'in Suriye'ye düzenlediği saldırı sonucunda bir baba, anne ve iki çocuklarının hayatını kaybederken, 4 sivil yaralandı

İsrail saldırılarında yaralanarak tedavi için hastaneye kaldırılan bir çocuk / Fotoğraf: AFP

SANA’nın servis ettiği fotoğrafta İsrail'in dün şafak vakti Hama'ya düzenlediği saldırıda hasar gören bir ev görülüyor / Fotoğraf: AFPİsrail'in dün şafak vakti Hama kentinin çevresine düzenlediği saldırı hava savunma sistemleri tarafından püskürtülürken, saldırıda aynı aileden 4 kişinin öldü.

Bu saldırı, ABD Başkanı Joe Biden'ın çarşamba günü göreve başlamasının ardından İsrail'in Suriye'ye düzenlediği ilk saldırı olma özelliğine sahip.

Suriye devlet haber ajansı SANA'nın bir askeri kaynağa dayandırarak aktardığı haberde, "Dün (Cuma) sabah saat 04.00 sularında düşman İsrail, Lübnan'ın Trablus kenti yönünden Hama kenti yakınlarındaki bazı hedeflere roketlerle hava saldırısı başlattı" ifadelerine yer verdi.

Saldırı düzenlenen hedeflerin hangi amaçla kullanıldığı hakkında bilgi vermeyen kaynak, "Hava savunma araçlarımız düşman füzelerini püskürttü ve çoğunu düşürdü" ifadelerini kullandı.

Suriyeli askeri kaynak, saldırı sonucunda bir baba, anne ve iki çocuklarının hayatını kaybettiğini, 4 sivilin de yaralandığını belirterek, "Ayrıca Hama kentinin batı tarafında vatandaşlara ait 3 ev yıkıldı" dedi.
 

AFP.jpg
SANA’nın servis ettiği fotoğrafta İsrail'in dün şafak vakti Hama'ya düzenlediği saldırıda hasar gören bir ev görülüyor / Fotoğraf: AFP​​​​​​​

 

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ise askeri kaynaktan farklı bilgiler aktardı.

Gözlemevi Müdürü Rami Abdurrahman, Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada,"Suriye hava savunması birkaç İsrail füzesini düşürebildi. Geri kalan füzelerden bir tanesi kentin çevresindeki meskûn bir mahalleye isabet etti ve 2 sivilin ölümüne neden oldu" ifadesini kullandı.

Gözlemevi'ne göre, İsrail saldırıları sonucu Hama kenti çevresinde Suriye ordusuna ait en az 5 askeri mevzi imha edildi.

Gözlemevi, bu mevzilerde rejim askerlerinin yanı sıra İranlı savaşçılar ve Lübnan Hizbullah'ına bağlı unsurların bulunduğunu kaydetti.

İsrail daha önce yaptığı açıklamalarda, kuzey cephesini İran'dan korumak için Suriye'ye düzenlediği saldırıların zorunlu olduğunu belirtmişti.
 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)


Eski İsrail Askeri İstihbarat Başkanı ve halihazırda Tel Aviv Üniversitesi bünyesindeki Ulusal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü'nün başkanlığını yürüten Amos Yadlin, "İsrail, İran'ın Suriye'de konuşlanmasına karşı bir hamle yaptı. Bu saldırılar, Biden'ın göreve başlamasıyla durmayacak ve ABD'nin bu saldırılarla ilgili şüphelerinin sürmesini beklemiyorum" değerlendirmesinde bulundu.

İsrail'de güvenlikle ilgili gelişmeleri takip eden internet siteleri, güvenli bir şekilde bombalanan hedeflerin füze üretim tesisi olduğu izlenimi verdiğini kaydetti.

İsrail'in 13 Ocak'ta Suriye'nin doğusundaki silah depolarına ve askeri mevzilere gerçekleştirdiği hava saldırılarında rejim güçlerinden ve İran destekli gruplardan en az 57 kişi öldü.

Bu, İsrail'in Suriye'ye saldırı düzenlemeye başlamasından bu yana kaydedilen en fazla ölü sayısı oldu.


Reuters'a göre, İsrail, geçtiğimiz yıllarda Suriye'de İran'ın askeri karargâhı olduğundan şüphelenilen hedeflere veya İran destekli Lübnan Hizbullah'ına yapılan silah sevkiyatlarına yüzlerce hava saldırısı gerçekleştirdi.

Reuters'ın bölge kaynaklarına dayandırdığı haberinde, İsrail'in Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın görev süresinin son haftalarında Suriye'ye yönelik saldırılarını artırdığına dikkat çekiliyor.

İsrail, Suriye'ye yönelik saldırılarını nadiren üstlenir. Fakat İsrail ordusu birkaç hafta önce yayınladığı yıllık raporda, 2020 boyunca Suriye'de yaklaşık 50 hedefi bombaladığına işaret ederek, hedeflerin hangi amaçlarla kullanıldığı hakkında bilgi vermedi.

İsrail, İran'ın, Suriye'de askeri varlığını pekiştirmeyi amaçlayan çabalarını engellemeye devam edeceğini sık sık dile getiriyor.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Şarku'l Avsat

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU