Erkan Baş: Hemen seçim talebimiz var, hiçbir meşruiyeti kalmamış iktidardan kurtulmamız gerekiyor

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, “Tüm yurttaşlarımız bu iktidarla kim dişe diş mücadele ediyorsa ona destek vermelidir” dedi

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, TBMM'de düzenlediği haftalık basın toplantısında Türkiye gündemine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Erken seçim çağrısında bulunan Baş, AK Parti ve MHP’nin Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu’nda değişiklik yapacaklarına dair medyaya yansıyan haberleri hatırlatarak, “Bu değişikliğin tek bir amacı var; ‘daha az oy alsak bile TBMM’de nasıl daha çok temsil edilebiliriz’. Tek dertleri bu. Biz Türkiye İşçi Partisi olarak bu oyunu bozacağız” dedi.

Hrant Dink’i andı

Konuşmasına 14 yıl önce bugün katledilen Hrant Dink’i anarak başlayan Erkan Baş, “Hrant, çok değerli eşi Rakel Dink’in sözleriyle, “Bir bebekten bir katil yaratan karanlığın” kurbanı oldu. Hrant’ı kaybettik. Keşke geri getirebilsek… ama bu mümkün değil. Öyleyse şunu düşüneceğiz. Bebekten katil yaratan karanlık bulutu ülkemizin semalarından def edebildik mi? Def etmek için ne yapacağız? Örneğin, Devletin bütün birimleriyle bildiği bu siyasi cinayetin hukuki sürecinde neden MİT’e hiç dokunulmadı diye soracağız. Demek ki halen o karanlığa dokunmak istemeyen güçler egemen. “Af edersiniz Ermeni” diyen, ülkemizdeki Ermenileri sınır dışı etmekle tehdit eden bir Cumhurbaşkanı bulunuyor. Kendisi gibi düşünmeyen herkesi terörist olarak suçlayan bir iktidar var.  Onun yandaşları var, medyası var, polisi var. Ve benim açımdan en acısı, Hrant’ı öldüren katilin giydiği beyaz bereyi kendisi için bir siyasi sembol haline getirmiş kişiler vardı, bugün bunlar iktidarda veya iktidarı destekliyor” dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Maskenin altındaki iktidardır”

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu ve KRT’de program yapan eski Ülkü Ocakları Başkanı Afşin Hatipoğlu’nun peş peşe uğradıkları saldırılara değinen Erkan Baş, saldırılardan hemen önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gazetecileri tehdit niteliğinde açıklamalar yaptığını ve saldırılardan sonra da MHP’li isimlerden savunan açıklamalar geldiğini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her gün başka bir gazeteciyi veya muhalifi terörist ilan ettiğini, şiddeti önlemekle görevli Süleyman Soylu’nun muhalifleri ve gazetecileri tehdit ettiğini söyleyen Baş, “Şimdi böyle bir ülkede bu saldırılar tesadüftür denebilir mi?” diye sordu.

Baş, “Öğrencileri yaşadıkları gecekondudan kapıları kırarak, işkenceyle, darp ederek gözaltına alan polis, çıksın bu saldırganlar kimlermiş açıklasın. Saldırganlar maskeliymiş. Maskeler düşünce kimlerin suratının ortaya çıkacağını ben size söyleyeyim. Maskenin altındaki iktidardır. Maske düşerse altından çıkacak olan Erdoğan’dır, Bahçeli’dir, Soylu’dur” dedi.

“En büyük ahlaksızlık işçinin, emekçinin alın teriyle çalışan insanlara karşı yapılanlardır”

Ülkenin dört bir yanında işçi direnişlerinin devam ettiğini ve bunların genellikle sessizlikle, görmezden, duymazdan gelinerek geçiştirilmeye çalışıldığını söyleyen TİP Genel Başkanı Baş, “Ahlak ve iyi niyet kuralınız, insanlar işsizlik ve yoksullukla boğuşurken işçiye ait olan tazminat hakkını gasp etmek mi yoksa işsizlik sigortası fonunu kaynaklarını patrona peşkeş çekmek mi? Buradan bir kez daha ifade ediyorum, en büyük ahlaksızlık işçinin, emekçinin alın teriyle çalışan insanlara karşı yapılanlardır” diye konuştu.

“İktidarın gündeminde kadın üniversitesi var”

İktidarın gündeminde kadın üniversiteleri açmak olduğunu söyleyen Baş,  “Kadın üniversitesi projesi kadınların erkek egemenliğinde ve tahakkümünde olan üniversitelerde biz de varız diyip hem akademik kadroda hem de öğrenci olarak yer aldıkları üniversitelerin yeniden erkek egemenliği ve tahakkümüne sokulması hamlesidir. Tayinin hayalini kurduğu bu düzen çok geride kaldı, söyleyin kendisine kadınlar eşitlik mücadelesi yolunda çok yol katettiler ve geriye dönmeye hiç niyetleri yok. Bunu Akp nin bugüne kadar ki onlarca kadın düşmanı projesine gösterdikleri dirençle gösterdiler. Pembe otobüs gibi kadın üniversitesi de cinsiyet kimliklerini hem ikili cinsiyete indirgeyen hem de kadınları ikincilleştiren, dışlayan, “makbul” kadın söylemi ile kadınları suçlayacak bir projedir” diye konuştu.

“AKP dişine göre rakip istiyor”

AK Parti ve MHP’nin Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu’nda değişiklik yapmak üzere çalıştıklarına dair bilgilerin medyaya yansıdığını kaydeden TİP Genel Başkanı Erkan Baş, “AKP ve MHP, daha az oyla TBMM’de nasıl daha çok temsil edilebiliriz diye düşünüyor. Ve bildiğimiz kadarıyla en az 6-7 aydır bir ekip sadece bunun üzerine kafa yoruyor” dedi.

Seçim yasasında yapılacak değişiklikle daraltılmış bölgeler oluşturularak, AK Parti ve MHP’nin yoğun oy aldığı ilçe ve mahallelerin yanına muhalefetin çok oy aldığı bölgeler uygun bir oranla birleştirilerek, muhalefetin meclise gönderdiği vekil sayısının azaltılmak istendiğini ve ittifak içindeki partilerin yüzde 5 barajı aşması şartı gibi bir şartın getirilmek istendiğini ifade eden Baş, siyasi partilerin seçime katılma yeterlilikleri ile ilgili koşulları artırmayı planladıklarını söyledi.

AK Parti’nin amaçlarından birini AK Parti-MHP ittifakının önünü açmak, anayasa değiştirebilecek bir çoğunluğu, aynı ya da daha az oyla sağlamak olduğunu savunan Baş, “AKP, siyasette dişine göre rakip istiyor. Sola işaret eden, gerçek bir muhalefet yapan kim varsa onu tasfiye etmek ve sadece kendisiyle genelde mutlu mesut geçinecek bir muhalefete alan açmak istiyor” dedi.

“Darbe korkusu yaydıkça kazanacağını düşünen zavallı bir iktidar var”

Erken seçim çağrısını tekrarlayan Erkan Baş, Bu iktidarın hiçbir meşruiyeti kalmamıştır.  Tek hesabı, iktidarda kalmasına yetmeyecek toplumsal desteğine rağmen koltuğa yapışmaktır. Pandemi dönemi bunu net bir şekilde göstermiştir. Açıklanan asgari ücret, kamu emekçilerine yapılan zam miktarı, emeklilerin durumu, kadınlara ve öğrencilere reva görülenler, muhalefet temsilcilerine edilen hakaretler. Terör ve darbe bağımlısı bir iktidar var karşımızda. Birilerini terörist ilan ettikçe koltukta kalabileceğini düşünen, darbe korkusu yaydıkça kazanacağını düşünen zavallı bir iktidar var” dedi.

İktidarın 83 milyonluk ülkeye 3 milyon doz aşı getirebildiğini ve bunun da ihtiyacın sadece yüzde 2’si olduğunu belirten Baş, “İktidarının meşruiyeti neyle ölçülür? Bizim ölçütümüz budur. Yüzde 2. Kamu emekçilerine yapılan zam yüzde 7. Bizim ölçütümüz budur.  İşte tüm bu nedenlerle derhal seçime gidilmelidir” dedi.

Tüm seçmenlere seslenen ve TİP’e destek vermelerini isteyen Erkan Baş, “AKP’nin dişine göre rakip seçme, Türkiye’yi seçeneksiz bırakma dayatmasına teslim olmayalım. Hep birlikte kim bu iktidarla dişe dişe mücadele edebiliyorsa, kim aklı, bilimi emeği savunuyorsa ona güç verelim.Türkiye İşçi Partisi bu nedenle halkın desteğini istiyor. Daha güçlü bir Türkiye İşçi Partisi’ne olan ihtiyaç her geçen gün daha fazla hissediliyor” diye konuştu.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU