Mustafa Cengiz: İrfan Can ve Visca için 38 milyon euro istediler; Biz medya üzerinden tartışmayız, hocamın söylediği şeyler çok başka, bir sorun yok

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, AA, İHA ve DHA muhabirlerinin katıldığı GSTV canlı yayınıda merak edilen soruları yanıtladı

Mustafa Cengiz / Fotoğraf: AA

Süper Lig ekiplerinden Galatasaray'ın başkanı Mustafa Cengiz, GSTV'de gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Toplantı öncesi kulüp binasında teknik direktör Fatih Terim ile bir araya gelen Cengiz, son günlerde büyük bir kaos yaratıldığını belirterek, "Yanlış hedefler, yönlendirmeler. Bana göre haksız suçlamalar var. Herkese saygı duyarım. Taraftar şunu unutmasın: Geçmişini bilmeyen, geleceğini yönetemez, karar veremez. Önemli olan fotoğraf değil, filmdir. Biz aldığımızda genel durum şuydu, 157 milyon euroya yakın borcumuz vardı. 147 milyon euro olarak UEFA'ya bildirilmişti. Dany ve Chedjou'nun koydurduğu transfer yasakları vardı. 31'inde görevi aldık, 32 milyon euro ödememiz vardı" ifadelerini kullandı.

Galatasaray'ın şu anda herkesin hafife aldığı bir UEFA sorunu olduğunu aktaran Cengiz, "Disiplin Komitesi, 'Size 4 ay müsaade' dedi. 4 ay sonra gittik, sunumumuzu yaptık. Biz bunlara anlattık ve tarihlerinde ilk defa bir kulübe 2. defa uzlaşma anlaşması yaptılar. Savunmamızda avukat kullanmadık. 'Sizin avukata ihtiyacınız yok' da dediler hatta. Kararı verdiler, UEFA'da yer yerinden oynadı" değerlendirmesinde bulundu.

"Beni ve ekip arkadaşlarımı bıktırdılar"

Kendilerine haksız eleştiri yapıldığını ve çok fazla komplo teorisi üretildiğini söyleyen Cengiz, şöyle konuştu:

Bu kadar ağır saldırı, bıkmış durumdalar. Hepsinin sinerjisini kara delik gibi emdiler, emiyorlar. Hastalıklara direndiğim gibi bunlara da direniyorum. Hiç kimse bana acımasın, ben yapayalnızım. Bundan da şikayet etmiyorum, tükenene kadar mücadeleme devam edeceğim. Ben bugün varım, yarın yokum. Ben bunlara direniyorum. Hastalıklara direndiğim gibi. 10 lezyon daha çıkmış beyinde. Hiç mühim değil. Hiç kimse bana acımasın. Yapayalnızım. Bundan şikayet de etmiyorum.

"Korkmayın aday değilim"

Transfer yapılmadığı yönündeki eleştirilere de yanıt veren Cengiz, Fatih Terim'in basın toplantısındaki isimler ve transfer konusunda şunları söyledi:

Bir taraftar olarak bakarsam beceriksiz, vasat bir yönetimiz. Bu harcama listesini veriyoruz 'Teknik heyete bu kadar oyuncu verdik, sattık, teknik heyet beceremedi' diye değil. Sakın böyle anlaşılmasın. 3 yıldır görevdeyiz. Aldığımız oyuncu sayısı 47. Geldiğimizde 3 günlükken Nagatomo'yu aldık, Ndiaye'yi hocanın onayıyla sattık. 47 futbolcuya 44 milyon euro ödedik. Başka kulüpler size bunu ölseniz açıklamaz 'mahremiyet' derler. 68 oyuncu göndermişiz toplam 62 milyon euro gelir elde etmişiz. 18 milyon euro kar etmişiz. Şimdi beceriksiz ve vasat halimiz bu. Acaba becerikli olsaydık ne olurdu? Bizim her şeyimiz açık. Yalan, dolan, Bizans oyunu yok. Arkadan dolanmak yok. Bizim taraftarımız sorgular. Bu açıdan bakarsan biz 100 milyon kar etmediğimiz için başarısızız. 3 yıla daha ihtiyacım var ama korkmayın aday değilim. 

"İrfan Can ve Visca için 38 milyon euro istediler"

İrfan Can Kahveci ve Edin Visca için Göksel Gümüşdağ ile görüştüğünü kaydeden Cengiz, sözlerini şöyle sürdürdü:

Göksel Başkan'la konuşunca aldığım cevap 38 milyon euro. Benim ne fiyat verdiğimi de tahmin edersiniz. Hayaller Van Persie, gerçekler tam tersi. Transferlerle ilgili pazarlık aşamasındayım, beni konuşturmayın.

"Günlük kuru şimdinin kurundan değil, önceki kurdan yapın"

"Bugün Galatasaray, dünyanın en itibarlı kulüplerinden" diyen Cengiz, "Yazarım çeki, hepsini alırım. İrfan Can'ı da, Visca'yı da. Sonra hadi eyvallah der giderim. Var mı bana engel olabilecek bir güç? Yok. Ben Galatasaray'ın geleceğini karartmam, yapmam. Oldu oldu başkanım, olmadı biz bu kadroyla bir noktaya geliriz, şampiyon oluruz' dedi hocamız. Hocamızın dediği isimlerle ilgili çalışmalarımız devam ediyor" şeklinde görüş belirtti.

"Terim'e 'Niye kendini yalnız hissediyorsun' dedim, 'Sinirlendim, bu hale geldim' dedi"

Teknik direktör Fatih Terim'le 1 haftadır görüşemediklerini ve normalde her hafta bir görüştüklerini belirten Cengiz, şunları aktardı:

'Niye kendini yalnız hissediyorsun?' dedim. 'Sinirlendim, bu hale geldim' dedi. O sözünü söylemesi bize değil. Biz hocama hak verdik. Bazen vermediğimiz de oluyor. Kavgalıydık barıştık diye bir durum da yok. Hocam zaten bir şey olursa söyler, ben de söylerim. İkimiz de güney karakterine sahibiz. Lafımı esirgemem, kimseden çekinmem. Hocamdan çekinmem, hocam da benden çekinmez. Biz medya üzerinden tartışmayız. Hocamın söylediği şeyler çok başka. Bir sorun yok. Eğer kavga izlemek için çekirdek aldılarsa, Netflix izlerken kullanırlar.

Fatih Terim'in çok değerli bir hoca olduğunu ve İrfan Can ve Visca'nın isimlerini söylemesinin ardından Başakşehir'in havalara girdiğini ileri süren Cengiz, "Peşin, yüksek fiyat... Hepsi İrfan Can Kahveci oldu başımıza. Hepsi değerli futbolcular tabii ama bunların bir sırası, stratejisi var. Taraftar beklesin biraz, nakit kaynak yaratmadan uzun vadeli borçlanmayız. Bunu benden istemesinler" değerlendirmesinde bulundu.

"Transferde galipseniz, şampiyonlukta daha değerli hale geliyorsunuz"

"Bir rakibiniz sizden fazla transfer yapınca sizi yenmiş sayılıyor" diyen Cengiz, açıklamalarında şunları söyledi:

Transferde galipseniz, şampiyonlukta daha değerli hale geliyorsunuz. Santrfor alamadığımız dönem en çok golü biz attık, defans alamadığımız dönem en az golü biz yedik. Yokluklar, bazen fırsatlara çevrilir. İnsan yaşamında da böyledir. Hocamız şapkadan tavşan çıkardı. Biz de yönetim olarak bazen fil çıkarıyoruz, inşallah yine çıkaracağız. Benim 1000 taraftarımın 1'er lira ile vereceği 1000 lira, benim tek başıma vereceğim bin liradan daha değerlidir. Galatasaray ne oligark takımıdır ne şirket takımıdır. Galatasaray bir taraftar takımıdır. Hiç transfer yapamayabiliriz. Hiç transfer yapamayınca istifa en kolay yolu. Benim için istifa etmek kadar beni kurtaracak bir şey olmaz ama aradan bir müddet geçtiğinden sonra buraya kayyum atanırsa buna ben dayanamam. 9 milyon lira limitimiz var. Çok değerli arkadaşlarımızın destek durumu var, direkt sponsor katkısı ile artacak o rakamlar.

"İyi bir aday görürsem onun lehine çekilirim"

Erken seçim çağrısının ardından iyi bir aday görmesi halinde onun lehine çekileceğini söyleyen Cengiz, kendi adaylığı ile ilgili şöyle konuştu:

İyi bir aday görmezsem aday olabilirim. Olurum demiyorum, naz da etmiyorum.

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU