AB, BioNTech ile Pfizer'dan 300 milyon doz daha aşı alacak

Von der Leyen, "Yeni anlaşma ile aşı alımımız iki katına çıkacak" dedi

Fotoğraf: Reuters

Avrupa Birliği (AB), BioNTech ile Pfizer'in yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği aşıdan 300 milyon doz daha alacağını açıkladı.

Brüksel'de aşı alım stratejileri hakkında düzenlenen basın toplantısında konuşan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen,  AB'nin daha önce BioNTech ile Pfizer'in Kovid-19 aşısından 300 milyon doz alımı için sözleşme yaptığını anımsatarak, "Sözleşmeyi genişletiyoruz. Yeni anlaşma ile 300 milyon doz daha aşı alacağız. Böylece, aşı alımımız iki katına çıkacak" dedi.

Von der Leyen, yeni aşıların 75 milyonunun yılın ikinci çeyreğinde ellerine geçeceğini söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

AB'nin şimdiye kadar 6 farklı üretici ile aşı alım anlaşması yaptığını anımsatan Von der leyen, "Mevcut aşı portföyümüz 2,3 milyar doz aşı içeriyor. Bu tüm Avrupalıları aşılamak için fazlasıyla yeterli bir miktar" ifadelerini kullandı.

Von der Leyen, AB'nin yakın çevresindeki komşu ülkelere de aşı konusunda yardımcı olması gerektiğine işaret ederek, "Sadece kendimizi değil, desteğimize ihtiyaç duyan diğer ülkeleri de düşünmeliyiz" ifadesini kullandı.

AB'nin ilaç düzenleyicisi EMA, BioNTech-Pfizer aşısına 21 Aralık'ta kullanım onayı vermişti. Onayın ardından aşılamalar, 27 Aralık'ta AB genelinde başlamıştı. Moderna'nın Kovid-19 aşısına da AB, 6 Ocak tarihinde onay vermişti. AB, daha önce de , opsiyonlar dahil olmak üzere, BioNTech-Pfizer ile 300 milyon, AstraZeneca ile 400 milyon, Sanofi-GSK ile 300 milyon, Johnson and Johnson şirketiyle 400 milyon, CureVac ile 405 milyon, Moderna ile 160 milyon doz aşı almak için sözleşme imzalamıştı.

 

Independent Türkçe, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU