Demokratların Trump için azil talebi yeniden gündemde... Trump'ın kendisine "özel af" çıkarmak istediği iddia edildi

Demokratlar, görev süresinin bitmesini beklemeden Trump'ın görevden acilen uzaklaştırılmasını savunuyor. Pelosi, Temsilciler Meclisi'nden Trump'ın azledilmesi kararını çıkartabileceğinin sinyalini verdi

Fotoğraf: Reuters

ABD Başkanı Donald Trump, taraftarlarının Kongre'yi basmasının ardından ikinci kez azil tehdidi ile karşı karşıya kaldı.

Demokrat Partililer Trump'ın görevden uzaklaştırılmasını talep ederken, Trump 20 Ocak'ta görevi "sorunsuz bir geçiş" ile devredeceğini açıkladı.

Daha önce, Kongre'yi basan taraftarlarına "Sizi seviyoruz. Çok özelsiniz" diyerek evlerine dönmeleri çağrısında bulunan Trump, son yaptığı açıklamayla bu kişilerin ABD demokrasisini lekelediklerini ve ceza almaları gerektiğini söyledi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Senato'nun Demokrat Partili lideri Chuck Schumer, Başkan Yardımcısı Mike Pence'i ve kabineyi "ayaklanmayı kışkırttığı" gerekçesiyle Trump'ı görevden almak için ABD Anayasası'nı kullanmaya çağırdı.

Anayasa'nın 25. maddesinde, başkanın görevlerini yerine getirememesi durumunda kabinenin çoğunluk oyuyla başkanı görevden alabileceği ifadesi yer alıyor.

Pence'in ise bu maddenin kullanımına sıcak bakmadığı öne sürüldü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Pence'in bu adımı atmaması halinde, Pelosi Temsilciler Meclisi'nden olaylardaki rolü nedeniyle Trump'ın azledilmesi kararını çıkartabileceğinin sinyalini verdi. Temsilciler Meclisi'nde bu tasarıyı hazırlayacak komisyonun başkanı Jerry Nadler dün bu fikri desteklediğini açıkladı.

Trump'ın görev süresinin bitmesine 2 haftadan kısa bir süre kalmışken Demokrat Partililerin azil sürecini başlatmak için yeterli süresinin olup olmadığını öngörmek ise zor gözüküyor.

Trump'ın, danışmanlarıyla kendisi için 'özel af' çıkarmayı tartıştığı iddia edildi

New York Times’in, konu hakkında bilgisi olan iki kaynağa dayandırdığı haberinde, Trump'ın, 3 Kasım başkanlık seçimlerinden sonra danışmanlarıyla kendisi için "özel af" çıkarması durumunda yasal ve siyasi sonuçlarının ne olacağını değerlendirdiği belirtildi.

Haberde, Trump'ın kendisine özel af çıkarma konusunu, 5 Ocak’ta Georgia’da yapılan Senato seçimleri için eyalet sekreterini arayarak ‘sonuçları kendi lehine çevrilmesi’ adımı atması çağrısı ile 6 Ocak’ta destekçilerinin Kongreyi basma olayından sorumlu tutularak yargılanması gerektiği tartışmalarından sonra gündeme getirip getirmediğinin ise net olmadığı kaydedildi.

Haberde görüşlerine yer verilen hukuk uzmanları, daha önce hiçbir ABD başkanının kendisi için "özel af kararnamesi" imzalamadığına dikkat çekerek, böyle olası bir uygulamanın sonraki başkanlar ve adalet sistemi için tehlikeli bir emsal teşkil edeceği uyarısında bulundu.

Şu ana kadar 89’u kendisi ile bağlantılı kişiler olmak üzere 94 "özel af" çıkaran Trump, kendisinden sonra kurulacak Biden hükümetinin ailesi hakkında soruşturma açabileceği endişesiyle çocukları Donald Jr., Eric ve Ivanka ile damadı Jared Kushner için de özel af çıkarabileceğini gündeme getirmişti.

Amerikan tarihinde, Gerald Ford tarafından 8 Eylül 1974’te özel af çıkarılarak yargılanması engellenen tek ABD başkanı, Watergate skandalı nedeniyle istifa eden Richard Nixon olmuştu.

 

Independent Türkçe, Reuters, AA

DAHA FAZLA HABER OKU