Salgında 936 kolej kapandı, 3 bin öğretmen ve 2 bin çalışan işsiz kaldı

Özel okullar, salgında 300 bin öğrenci kaybetti. 936 kolej kapandı. Sektörün zararı 10 milyonu bulurken, 5 bin kişi ise işini kaybetti

Salgın döneminde özel okullar ekonomik nedenlerle 300 bin öğrenci kaybetti. Son 1 yılda 936 kolej kapanırken, çok sayıda okul devredildi / Fotoğraf: AA

Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Başkanı Zafer Öztürk ve beraberindeki heyet Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'la makamında görüştü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Okullar açılmalı”

Özel okullardaki kapanmalar, binlerce öğretmen ve çalışanın işsiz kalması, ücretleri ödemekte zorlanan velilere teşvik verilmesi ve pandemide yüzde 8'den yüzde 1'e indirilen KDV konusuyla ilgili Bakan Selçuk'a rapor sunuldu.

Başkan Öztürk, raporun ayrıntılarını Sözcü’den Sultan Uçar’a şöyle anlattı:

 • Salgın tüm sektörler gibi özel okulları ve velilerimizi de çok zorladı.
 • Ekonomik nedenlerle 300 bin öğrenci gitti. Son 1 yılda 936 kolej kapanırken, çok sayıda okul devredildi.
 • Kapanmalar, binli sayıları geçecek. Her şeye rağmen önümüzdeki yıl planlanmalı.
 •  Okullar açılmalı, 8. ve 12. sınıflar yüz yüze eğitime acil alınmalı.

Gözler Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda

Velilerin ödeme yükünün azaltılması için öğrencilere teşvik verilmesini istediklerini ve yüzde 8 KDV uygulamasının salgında yüzde 1'e indirdildiğini belirten Öztürk, "Gelecek yıl ne olacağını Bakan Selçuk'a sorduk. Yetkinin, Maliye Bakanlığı'nda olduğunu bildirdi. KDV konusu hızla netleşmeli. Çünkü, mayısta bütün özel okullar yeni ücretlerini yasaya göre açıklamak zorunda ama kimse ne yapacağını bilmiyor" dedi.

“Zarar etmeyen yok”

“40-50 yıllık ortalama 500 öğrencisi olan köklü okullar dahil borcu olmayan veya zarar etmeyen okul yok” diyen Zafer Öztürk,  okullar kapalı olsa da, stopaj, sigorta primi ödemeler için devlete yüzde 30'u aşkın vergilerin kesintisiz ödendiğini söyledi.

Öztürk, “Okullar, ortalama 4 milyon lirayı kötü gün parasından harcarken, içeri girdi. Birikimi olmayan, kiralık binada ve banka kredisi kullananlar battı ve daha da batacak” dedi.

Veliler ne yapabilir?

 • Tüketici Kanunu, uzaktan eğitimi sözleşme dışı olduğundan ayıplı sayıyor. Salgın nedeniyle uzaktan eğitim kararını devlet aldığından, ‘mücbir sebep' oluyor.
 • Yani, uzaktan eğitim ayıplı kabul edilmiyor. Öğrenim ücreti bu nedenle iade edilmiyor.
 • Yemek, servis ve yüzde 7 KDV fazlasını velilerin koşulsuz alma hakkı var. Ayrıca, uzaktan eğitim dönemi için indirim de isteyebilir.

Milli eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise ücretine yönetmeliğe aykırı anormal zam yapan özel okulların, bakanlığa şikayet edilmesini istedi.

Sektörün zararı 10 milyar lira

 •  Türkiye'de 6 bin 110 olan özel okul sayısı son 4 yılda 13 bini geçmişti.
 •  Salgın döneminde son 1 yılda 936 okul kapanınca okul sayısı 12 bin 164'e indi.
 •  Özel okullardaki öğrenci sayısı 1.5 milyondan, 1 milyon 221 bin 147'ye geriledi.
 • Kapanan okulların açtığı ekonomik zararın 10 milyar TL olduğu belirtiliyor.

Yüzde 20 zam yolda

Özel okullarda, 2021-2022 yılı kayıtları başladı. Erken kayıtta yüzde 20'ye kadar indirim imkanı var. 2021-2022 eğitim-öğretim yılı ücretlerine ortalama yüzde 20 zam yapılması bekleniyor.

 

Sözcü, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU