İşyerinin Noel partisine davet edilmeyince şirkete 100 bin liralık dava açtı

Mahkeme, şirketin kadını doğum iznindeyken görmezden geldiğine karar verdi

Şirket, ekonomik sorunlar nedeniyle Noel partisini küçük bir barda düzenledi (Pixabay)

Britanya'da mahkeme, doğum iznindeyken Noel partisine çağrılmadığı için çalıştığı şirkete dava açan kadını haklı buldu. Şirket, toplamda 10 bin sterline (yaklaşık 100 bin TL) yakın tazminat ödemek zorunda kalabilir.  

Catriona Howie, Londra'daki lüks mutfak ve ev eşyası tasarım mağazası Holloways of Ludlow'da genel yönetici pozisyonunda 2013'ten beri çalışıyordu.

Howie, 2017'nin temmuz ayında bir senelik doğum iznine çıkarak şirketle seneye yaz çalışmaya devam edecek şekilde anlaştı.

Fakat şirketin ekonomik durumu kötüleşirken, bir yandan da kadının işten çıkarılması gündeme geldi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Howie mahkemede kendisine bu konularda hiçbir bilgilendirme yapılmadığını savundu.

Finansal problemler nedeniyle şirket 2017'de özel bir mekanda yılbaşı kutlaması düzenlemek yerine çalışanları bara götürme kararı aldı ama hiç kimse Howie'yi bu kutlamaya davet etmedi.  

Şirketin yöneticisi Sarah Nelson duruşmada "resmi bir kutlama partisi düzenlemedikleri için Howie'ye haber vermenin akıllarından geçmediğini" belirtti.   

Öte yandan Nelson, eğer Howie o dönemde aktif olarak işyerinde çalışsaydı kendisini kesinlikle davet edeceklerini de ekledi.

Mahkeme, şirketin Howie'ye haksızlık ederek hamilelik izninde olduğu için kadını görmezden geldiği kararına vardı.

Yargıç Corinna Ferguson, kararında şu ifadelere yer verdi:

Şirket 2018'e girerken her zamanki gibi bir Noel partisi yapmadı. Öte yandan aralık ayındaki gayrı resmi kutlamanın harcamaları, şirket tarafından resmi parti olarak gösterildi. Howie'nin kutlamaya kasıtlı şekilde davet edilmemesi gibi bir durum sözkonusu değil. Ancak kendisinin davet edilmemesinin sebebi, hiç kimsenin Howie'yi doğum iznindeyken düşünmemiş olması. Sözkonusu dönemde iş yerinde çalışıyor olsaydı, davet edileceğine kuşku yok. Dolayısıyla, doğum izninde olduğu için kendisi görmezden gelindi.

Mahkeme ayrıca şirketi içerisinde bulunduğu ekonomik durum ve işini kaybetme riski hakkında Howie'yi doğru bilgilendirmemekle suçladı.

Karara göre, Howie'ye yaşadığı "duygusal incinme"den ötürü 900 sterlin ila 8 bin 800 sterlin (yaklaşık 9 bin TL ila 88 bin TL)  bir tazminat ödenmesi öngörülüyor.

Ayrıca şirket, kadına ödenmeyen maaş ve tatil masrafları için de bin 27 sterlin (yaklaşık 10 bin 270 TL) ödeyecek.

 

 

Independent Türkçe, Metro

DAHA FAZLA HABER OKU