Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü "tek doz aşı" olabileceğini savundu, FDA "riskli olur" dedi

Tek doz aşı yapılabileceğini söyleyen Özlü, “Bu uygulanacak aşı ile ilişkili bir durum ve ulusal bir tercih. İkinci doz bir hatırlatmadır. Sinovac ile ilgili benim bildiğim böyle bir planlama yok” dedi. FDA ise “halk sağlığı riske atılar” uyarısı yaptı

Tek doz aşı tartışmaları için FDA'dan "Halk sağlığı riske atılır" uyarısı geldi / Fotoğraf: AA

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, İngiltere, Almanya ve ABD’de daha çok kişinin aşılanabilmesi için gündeme gelen tek doz aşı uygulamasını Milliyet’e değerlendirdi. Bunun uygulanacak aşı ile ilişkili bir durum ve ulusal bir tercih olduğunu belirten Özlü, “Sinovac aşısıyla ilgili benim bildiğim böyle bir planlama yok” dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Daha uzun süreli ve güçlü bir bağışıklık sağlanması için en uygun yöntemin aşının iki doz şeklinde yapılması olduğunu vurgulayan Özlü, ilk dozdan sonra da aşının etkisinin oluştuğunu söyledi. Aşının ilk dozunun yapılmasının ardından vücutta bir antikor cevabının oluştuğunu ve bu cevabın oldukça da iyi olduğunu kaydeden Özlü, “Dolayısıyla şu anda bir pandemi olduğu, çok sayıda kişiyi bir an önce aşılamayı arzu ettikleri için, 2. dozu yapmaktansa daha fazla ilk dozu yapmak gibi bir politikayı önceliyorlar. Aslında ‘2. dozu yapmayacağız’ demiyorlar. ‘2. dozu biraz geciktirerek yapalım’ diyorlar. İkinci doz bir hatırlatmadır. Oluşan cevabın ikinci bir hatırlatma ile daha güçlendirilmesi ve daha uzun süreli bir bağışıklığın oluşması amacıyla yapılıyor. ‘Biz bunu biraz geciktirelim. Bu arada 2. dozu yapacağımız kişilerin yerine hiç aşılanmamış diğer kişilere yapalım. Bu şekilde toplumda 10 kişiyi aşılıyorsak, 20 kişiyi aşılamış oluruz’ gibi bir mantık var. Normal aşılamada buna ihtiyaç yok ama pandemi söz konusu olduğu için bu yapılabilir. Ulusal bir tercih” dedi

ozlu.jpg
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, tek doz aşının da etkili olabileceğini savunuyor / Fotoğraf: AA

 

‘Türkiye'de böyle bir planlama yok’

Türkiye’de tek doz uygulamanın gündeme gelip gelmediğine ilişkin soruya da Özlü, “Türkiye’de aşıyla ilgili benim bildiğim böyle bir planlama yok. Bu daha çok aşıyla ilişkili bir durum. Çünkü orada kullanılan BioNTech aşılarının ilk doz cevaplarına bakıldığında, ilk doz cevaplarında yeterince antikor oluştuğu yönünde bilgi var. O bilgiye istinaden böyle yapıyorlar ama Sinovac ile ilgili benim bildiğim böyle bir planlama yok” yanıtını verdi.

FDA: Halk sağlığı riske atılır

FDA ve Pfizer/BioNTech aşıların tam doz uygulanması gerektiğini açıkladı. FDA’den yapılan açıklamada “Bu tür çabalar tarihi bir başarı sağlanabilecek aşı çalışmalarını baltalamaya yöneliktir” denildi.

ABD, İngiltere ve diğer Avrupa ülkeleri aşılama hedeflerine ulaşamadı. Bu ülkelerde bağışıklığın oluşması için iki doz yapılması gereken aşıların birer doz halinde uygulanması tartışılıyor.

İngiltere, ikinci dozun ertelenmesi yönünde karar almıştı. ABD ve Almanya’da ise mevcut aşıların birer doz yapılmasıyla daha fazla insanın aşılanması gündemde.

Ancak ABD Gıda ve İlaç İdaresi FDA ile Pfizer/BioNTech’ten yapılan açıklamayla aşıların tam doz uygulanması gerektiği uyarısı yaptı. Yeterli bilimsel kanıtla desteklenmeyen bu tür değişikliklerin yapılmasının halk sağlığına zarar verebileceği belirtilen FDA açıklamasında “Bu tür çabalar tarihi bir başarı sağlanabilecek aşı çalışmalarını baltalamaya yöneliktir” denildi.

Pfizer/BioNTech: Koruma verisi yok

 

Aynı tartışmalarla ilgili Pfizer-Biontech’ten de açıklama geldi. Açıklamada, aşının önerilen süre olan 21 günden daha sonra uygulandığında korumaya devam edip etmeyeceği konusunda herhangi bir kanıt olmadığı belirtildi. İki şirketten yapılan ortak açıklamada, “Aşı denemeleri süresince ikinci doz uygulamaları 21 gün içerisinde gerçekleştirilmiştir. 21 günden sonra uygulanacak aşılarla ilgili herhangi bir koruma verimiz bulunmuyor. Aşının etkinliğiyle ilgili 21 gün verisinden başka bir etkinlik verisi hakkında bilgimiz yok” dendi.

 

Milliyet/Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU