Kaliforniya’da ambulans çalışanlarından "yaşama ihtimali zayıf" hastaların hastaneye nakledilmemesi istendi

Los Angeles Sağlık Hizmetleri İdaresi, ambulanslarda hastalara verilen oksijen desteğinde kısıtlamaya gidilmesi tavsiyesinde bulundu

Fotoğraf: Reuters

ABD'nin Kaliforniya eyaletine bağlı Los Angeles Sağlık Hizmetleri İdaresi, yoğun bakım ünitelerinde yaşanan aşırı yoğunluğu gerekçe göstererek ambulans çalışanlarına, kalbi durmuş, hayata döndürülme ihtimali çok düşük hastaların acil servise naklinin yapılmaması yönünde talimat yayımladı.

İdare, hastanelerde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalarının sayısının giderek artmasından dolayı tedarik zincirinde sıkıntılar yaşanması üzerine, ambulanslarda hastalara verilen oksijen desteğinde de kısıtlamaya gidilmesi tavsiyesinde bulundu.

Kuruluşun tıbbi direktörü Dr. Marianne Gausche-Hill, Los Angeles basınına yaptığı açıklamada, yetkililerin her zaman olduğu gibi olay yerindeki ve hastanedeki hastaların hayatlarını kurtarmak için ellerinden geleni yapmaya devam ettiklerini söyledi.

“Sahada yapılmalı”

AA'nın aktardığına göre "Kesinlikle resüsitasyonu terk etmiyoruz" diyen Gausche-Hill, kalp krizi ve felç geçiren hastaların hayata döndürme çalışmalarının, hastaneye taşımak yerine, acilen sahada yapılmasını sağlamak ve hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak amacıyla böyle bir uygulamayı tercih ettiklerini belirtti.

Güney Kaliforniya'daki bazı eski hastanelerdeki mevcut oksijen sistemleri talebi karşılayamazken eyalet yönetiminin sistemleri iyileştirmek için ihale çalışmaları devam ediyor.

Los Angeles Halk Sağlığı İdaresi’nin pazartesi günü yayımladığı raporlarda, 9 bin 142 yeni Kovid-19 vakası ve virüs kaynaklı 77 ölüm bildirilirken 12 milyondan fazla nüfusa sahip Los Angeles'ta şimdiye kadar toplam 827 bin 498 vaka ve virüse bağlı 10 bin 850 can kaybı kaydedildi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU