TESK Başkanı Palandöken: Sahte içki ölümleri arttı, bu yıl alkollü içkilerde ÖTV artışı yapılmamalı

TESK Başkanı Palandöken, “ÖTV artışının kaçağa yönelimin artmasında büyük payı olduğu unutulmamalı" ifadelerini kullandı

Güvenlik güçleri sahte içki uygulamalarıyla ölümlerin önüne geçmeye çalışıyor / Fotoğraf: AA

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından olumsuz etkilenen turizm, eğlence, yeme-içme, otel, lokanta, bakkal, büfe, kuruyemişçi gibi birçok işletme sahibi ve esnafın alkollü içkiler üzerinden alınan ÖTV'nin artırılması ve satışların düşmesi sebebiyle bir kez daha gelir kaybına uğradıklarını" belirtti. 

 

thumbs_b_c_89eb40035c060fd11f0aa968f508e9ed.jpg
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken,​​​​​​​ ÖTV artışının esnafı olumsuz etkileyeceğini belirtti / Fotoğraf: AA

 

Yazılı bir açıklama yapan Palandöken, ÖTV artışı ile sahte içki üretimi arasındaki ilişkiye de değinerek, şu değerlendirmede bulundu:

Sahte içki üretenlerin ve bu nedenle hayatını kaybedenlerin bir hayli arttığı göz önünde bulundurulduğunda, bu yıl alkollü içkilerde ÖTV artışı yapılmamalı. 40 binden fazla TAPDK lisansı olan noktada işletmelerin pandemi koşullarındaki gelir kaybı da hesaba katılarak ÖTV artırılmamalı. Sektörlerin canlanması, salgın etkilerinin azalması için binlerce işletmenin cirolarını eski seviyeye getirmesi gerekiyor. ÖTV artışının kaçağa yönelimin artmasında büyük payı olduğu unutulmamalı.

 

Bursa’da aralık ayında 7 kişi sahte içki kurbanı olmuştu. Ekim ayında 11 ilde 89 kişi sahte içkide kullanılan metil alkol nedeniyle zehirlenerek hayatını kaybetmişti.  

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU