Erdoğan'ın 'vitrin mankeni' benzetmesi yaptığı CHP PM üyesi Kılıç: Biz kadınlara yapmış olduğu hakareti şiddetle kınıyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun açıklamasını eleştirirken CHP'deki başörtülüler için "vitrin mankeni" benzetmesi yapmıştı

CHP PM Üyesi Sevgi Kılıç, Kılıçdaroğlu'nun Fikri Sağlar'la ilgili gazetcilerin sorularını yanıtladığı sırada yanında yer almıştı / Fotoğraf: Twitter @avsevgikilic

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski Bakan Fikri Sağlar'ın "başörtülü hakim" ile ilgili görüşleri hakkında gazetecilerin sorusu üzerine dün yaptığı açıklamada, “ Çağın neresindeyiz biz? Kişi başörtüsü takar takmaz, o onun tercihidir. Peki benim görevi nedir? Onun tercihine saygı duymaktır. Başörtüsü takar takmaz, başka bir şey yapar yapmaz o ayrı bir şey, o onun özel yaşam tarzıdır, ona benim saygı duymam lazım. Ben saygı duyarken ondan ne bekleyeceğim gerçek anlamda adalet dağıtmasını bekleyeceğim. Adalet dağıttığı süre içinde hiçbir sorunum yok. Kaldı ki bizim parti meclisinde de var, üstelik hukuk mezunu arkadaşlarımız da var parti meclisinde görev yapıyorlar. Dolayısıyla böyle bir ayrımcılığı asla kabul etmiyorum ve doğru bulmuyorum” yanıtını vermişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Erdoğan’dan “vitrin mankeni” göndermesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Ayasofya’da kıldığı Cuma namazının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada CHP liderinin açıklamalarına tepki gösterdi.

Erdoğan, “Bay Kemal yanına 2 tane başörtülü alıp milleti aldatama sürecini bıraksın. Aldatamazsın. 2 değil 20 tane de başörtülü koysan yanına milleti aldatamazsın, senin ne olduğunu millet iyi biliyor. Hakim, savcı, polis bu ülkenin her kurumunda görecekler. Şartlar belli. Devletin hangi kurumuna hangi şartlarla girilir bellidir. Bunlar daha çok şey görecekler. Bu kuralları da ayaküstü bunların değiştirme hakkı ve yetkisi yoktur. Oy almak için bazı yerlerde başörtülü birkaç kişiyi de vitrin mankeni gibi getirip koymak kimseyi inandırmıyor" diye konuştu.

CHP’li Kılıç’tan tepki

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Fikri Sağlar’la ilgili açıklamayı yaptığı sırada yanında bulunan CHP Parti Meclisi Üyesi Sevgi Kılıç, sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak Erdoğan’ın “vitrin süsü” benzetmesine tepki gösterdi.

Kılıç, “Sayın Ak Parti Genel Başkanının bana vitrin mankeni demek suretiyle biz kadınlara yapmış olduğu hakareti şiddetle kınıyorum. Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kollarından gelen bir Parti Meclisi Üyesi olarak bir kez daha söylüyorum; İlk seçimde Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında inanç, etnik köken, kılık kıyafet veya başka hiçbir ayrım olmadan kadınlar toplumun her alanında eşit haklara sahip olacak ve toplumsal barış sağlanacak. Sözümüz söz!” dedi.

 

SP de tepki gösterdi

Saadet Partisi'nin 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ali Aktaş da Erdoğan'ın "vitrin mankeni" sözlerine tepki gösterdi.

Erdoğan'ın açıklamasını, "Erdoğan, CHP'deki başörtülülere "vitrin mankeni" dedi. Utanmadan söyledi hem de bunu; üstelik öfkeli de. Yıllarca kullandığı mağduriyet malzemesi elinden alınınca öfkesi açığa çıktı" diyerek paylaşan Aktaş,  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'ın yönetiminde olduğu KADEM'i de etiketleyerek , "Başörtülü bir kadına "vitrin malzemesi" denildi bugün, herhalde bir açıklama yaparsınız artık" diye yazdı.

CHP’li isimlerden Erdoğan’a tepki, Kılıç’a destek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, Milletvekilleri Gamze Taşçıer ve Serra Kadıgil ve PM üyeleri Gökçe Gökçen, Eren Erdem ve Pınar Uzun, CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka gibi isimler de Sevgi Kılıç’ın açıklamalarına destek verirken Erdoğan’ın sözlerine ise tepki gösterdi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU