Yeni Kovid-19 türü nedeniyle Birleşik Krallık'a sınırlar kapatılıyor... AB, kriz toplantısı yapacağını açıkladı

Çok sayıda ülke, daha hızlı yayılan Kovid-19 türü nedeniyle Birleşik Krallık ile kara, deniz ve hava ulaşımına geçici olarak son verdi

Fotoğraf: AA

Birleşik Krallık Sağlık Bakanı Matt Hancock'un, mutasyona uğrayan yeni tip koronavirüsün  (Kovid-19) "kontrolden çıktığını" söylemesi, tüm dünyada endişeye yol açtı.

Yüzde 70 daha bulaşıcı olan türün sadece Londra ve civarında değil ülkenin tamanında görüldüğü belirlendi.

Çok sayıda ülke, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) daha bulaşıcı bir türü ortaya çıkan Birleşik Krallık'a sınırlarını kapatmaya başladı.

Türkiye seyahat yasağı getirdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Birleşik Krallık, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'dan Türkiye'ye uçuşlarda geçici durdurma kararı alındığını bildirdi.

Koca, ayrıca Birleşik Krallık kaynaklı mutasyon riski üzerine alınan tedbirler kapsamında halen yolda olan uçuşlar için tüm yolculara test yapılacağını ve karantina kurallarının uygulanacağını açıkladı.

Avrupa ülkeleri seferlere son veriyor

Avrupa ülkeleri de hava, kara ve deniz ulaşımının yanı sıra tren seferlerine son vermeye başladı.

Demiryolu firması Eurostar'dan yapılan ilk açıklamada, pazartesi gününden itibaren Londra-Brüksel ve Londra-Amsterdam arasındaki trenlerini iptal edildiği belirtildi.

İlerleyen saatlerde yapılan diğer bir açıklamayla da Paris seferlerinin de durdurulacağı bildirildi.

Avrupa ülkeleri birbiri ardına yasak kararı aldı 

Fransa, Almanya, İtalya, Belçika, Avusturya ve Hollanda, Birleşik Krallık'la uçuşları durduracaklarını bildirdi. 

Çekya, Birleşik Krallık'tan gelenler için daha katı karantina önlemleri uygulanacağını açıkladı. Hollanda'nın uyguladığı yasak, yıl sonuna kadar sürmek üzere pazar sabahı yürürlüğe girdi.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, pazar günü gece yarısından itibaren 24 saatliğine uçuş yasağı getirdiklerini söyledi.

İtalya Sağlık bakanı Roberto Speranza, pazar günü Birleşik Krallık'tan uçuşları durduran ve son 14 gün içinde İngiltere'de bulunanların İtalya'ya girişini engelleyen bir karar aldıklarını, kararın 6 Ocak'a kadar geçerli olacağını duyurdu.  

Alman yetkililer, pazar gece yarısından itibaren Birleşik Krallık'tan uçuşları yasakladığını ve yasağın 31 Aralık'a kadar süreceğini bildirdi.

Fransa Başbakanı Jean Castex, Birleşik Krallık ile hava, kara ve deniz yolu ulaşımını gece yarısından itibaren 48 saat süreliğine durduracaklarını açıkladı.

İrlanda hükümeti de Birleşik Krallık'tan bu ülkeye olan uçuşlara 48 saatlik bir yasak getirdiklerini duyurdu.

Avrupa Birliği (AB), nasıl hareket edeceklerini belirlemek üzere pazartesi saat 11.00'de kriz toplantısı yapılacağını bildirdi.

 

Independent Türkçe
 

DAHA FAZLA HABER OKU