CHP'den asgari ücret tepkisi: Daha önceki senaryoyu yine oynayacakları anlaşılıyor

CHP Parti Sözcüsü Öztrak, emekli maaşlarının 31 Aralık’tan önce hesaplara yatırılmasını istedi, asgari ücretin belirlenmesi konusunda bir senaryo uygulandığını ifade etti

Fotoğraf: AA

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Dün havuz medyasında 2021 için net asgari ücretin 2 bin 605 lira olacağı dedikoduları vardı. Anlaşılan saray nabız yokluyor” diyerek, “Daha önce oynadıkları ve kabak tadı veren senaryonun bir benzerini yine oynayacakları anlaşılıyor” ifadelerini kullandı.

“2 bin 605 lirayı beğenmeyen işçi sendikaları sesini yükseltecek. İşveren sendikaları 'direnirmiş' görünecek. Mesele sarayın hakemliğine götürülecek” iddiasında bulunan Öztrak, “Sarayın gönlünden de artık 50-100 ne koparsa, 2 bin 605 liranın üstüne eklenecek, sonra alayiş valayişle asgari ücret olarak ilan edilecek” diye konuştu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Öztrak, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, TBMM'deki bütçe görüşmelerinin bugün sona erdiğini hatırlattı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin üçüncü bütçesinde de esnafın, çiftçinin, işçinin, gençlerin bulunmadığını ileri süren Öztrak, "Bu bütçede millete kuru ekmek, yandaşa ise ballı börek var" görüşünü bildirdi.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun aylar önce esnaf için 17 maddelik bir paket açıkladığını, hükümetin ise esnafa vere vere 5 milyar lira vereceğini belirten Öztrak, esnafın bu parayla ancak faturalarını ödeyebileceğini iddia etti. Yine müzisyeninden tiyatrocusuna binlerce sanatçının pandemi döneminde "perişan olduğunu" söyleyen Öztrak, bu bütçede sanatçılara da destek olmadığını savundu. Çiftçilerin de bu bütçede olmadığını söyleyen Öztrak, şöyle devam etti:

Mazotun, gübrenin, tohumun, fidenin fiyatı katlandı ama bütçedeki destek yerinde sayıyor. Hatta mazot, gübre desteği bu yıla göre düşürülmüş. Borca batmış çiftçilerimiz, traktörleri, inekleri, arazileri haczedilirken, Ankara yollarına düştü ama pek çoğu Ankara’ya sokulmuyor. Saray ülkemizin üreticisini perişan ederken, elin oğlunu abat ediyor. Buğday, arpa ve mısır ithalatında gümrük vergisini sıfırlıyor. Şimdi çiftçilerimizin gözünü boyamak için tarım tefeci kooperatifleri üç ay süreyle hacizleri durdurmuş. İyi de üç ay sonra ne olacak? Çiftçinin borcu mu azalacak? Kaç kere çağrı yaptık, Gelin çiftçinin borcunun faizini silelim. Kalanı 5 eşit taksitle yapılandıralım. Bütçe yapılırken bu çağrılarımızı da duymadılar.

Genç işsizliğe de değinen Öztrak, Türkiye'de 20-29 yaş arasında taşı sıksa suyunu çıkaracak 4,5 milyon gencin evinde oturup anasının babasının eline baktığını söyledi.

Bugün gazetelerde yer alan milli güreşçi Hamza Yerlikaya hakkındaki "sahte diploma" iddialarının gerçek olduğunu öğrendiklerini aktaran Öztrak, bunun kabul edilemeyeceğini dile getirdi. Mahkemenin Yerlikaya için şimdilik hükmü erteleme kararı aldığını hatırlatan Öztrak, "Ama bu gerçeği değiştirmez. Hamza Yerlikaya milletimizin gözündeki konumunu, sarayın gözündeki konumundan daha fazla önemsiyorsa yapması gereken bellidir. Vakıfbank Yönetim Kurulu üyeliğinden derhal istifa etmeli, milletimizden de özür dilemelidir" dedi.

Meclis'teki görüşmeler sırasında "atama" ile gelen bakanların milletin seçtiği vekillere, Meclis kürsüsünden "ayar vermeye kalkıştıklarını" belirten Öztrak, şunları söyledi:

Başkan Yardımcısının, Başkanla birlikte seçildiği, bakanların senato onayıyla atandığı ABD'de bile Bakanlar, Temsilciler Meclisi ve senato üyelerine bu üslupla konuşamaz. Sarayın kibir kulelerinde, belli ki bu atanmış memurların da başı dönmüş. Kendi kokularıyla sarhoş olmuşlar. Meclise bilgi vermek için geldiklerini unutup, milli iradenin tecelligahı Gazi Meclisin üyelerine ayar vermeye kalkıyorlar, biz bu üslubu, Meclisin hukukuna, milli iradeye yapılan bu saldırıyı reddediyoruz.

Asgari ücret görüşmeleri tepkisi

Gelecek hafta asgari ücrette son dönemece girileceğini hatırlatan Faik Öztrak, Avrupa'da asgari ücretle çalışan oranının en yüksek Türkiye'de olduğunu söyledi. Çalışanların yarıya yakınının asgari ücret aldıklarını belirten Öztrak, Türkiye'de asgari ücretin, ortalama ücret haline geldiğini vurguladı.

Türkiye'nin asgari ücretin en düşük olduğu ülkelerden birisi olduğunu aktaran Öztrak, şöyle devam etti:

Dün havuz medyasında 2021 için net asgari ücretin 2 bin 605 lira olacağı dedikoduları vardı. Anlaşılan saray nabız yokluyor. Daha önce oynadıkları ve kabak tadı veren senaryonun bir benzerini yine oynayacakları anlaşılıyor. 2 bin 605 lirayı beğenmeyen işçi sendikaları sesini yükseltecek. İşveren sendikaları 'direnirmiş' görünecek. Mesele sarayın hakemliğine götürülecek. Sarayın gönlünden de artık 50-100 ne koparsa, 2 bin 605 liranın üstüne eklenecek, sonra alayiş valayişle asgari ücret olarak ilan edilecek. Bu arada olan da emekçinin gasbedilen alın terine olacak. Biz şunu söylüyoruz, saray, yandaşlarına verdiği dolara, avroya endeksli garantileri cansiperane nasıl savunuyorsa, salgın döneminde artan garanti ödemelerini liraya çevirmemek için her türlü gerekçeyi nasıl üretiyorsa işçinin asgari ücretine de aynı yöntemi uygulasın. Asgari ücret pazarlığında 3 bin 100 lirayı taban yapsın.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU