Azerbaycan: Ermeni silahlı grupların saldırısı sonucu 4 asker şehit düştü, 2 asker yaralandı

Azerbaycan tarafından yapılan açıklamada "Ermeni tarafı, üçlü bildirinin hükümlerinin uygulanmasını sağlamalı, ateşkesin ve barışın sürdürülmesini desteklemeli, provokasyonlardan kaçınmalı" ifadeleri kullanıldı

Fotoğraf: AA

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Dağlık Karabağ’da kalan Ermeni silahlı grupların saldırısı sonucunda 4 askerin şehit olduğunu ve 2 askerin yaralandığını açıkladı.

10 Kasım’da ateşkes ilan edildikten sonra Azerbaycan'ın Hocavend iline bağlı Hadrut kasabasının kuzeybatı kesimindeki ormanlık alanda bir kısım Ermeni silahlı grupların kaldığı belirtilen açıklamada, Ermeni tarafının Rusya Federasyonu barış güçlerinin onları bölgeden çıkarması için yardım istediği aktarıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Açıklamada, Azerbaycan'ın söz konusu Ermeni silahlı gruplarının bölgeden çekilmesi için tüm koşulları sağlandığı aktarılırken, Rus barış gücü askerlerinin zorlu hava koşullarında bölgeye gelerek ormanlık alandaki Ermeni silahlı gruplarına hoparlörler aracılığıyla bölgeden tahliye için gerekli tedbirlerin alındığını ilettiği bildirildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bölgeyi terk etmeyen Ermeni silahlı grupları, savaş mevzileri oluşturarak bölgedeki Azerbaycanlı sivillere ve askerlere karşı terör ve sabotaj eylemleri gerçekleştirdi. 26 Kasım’da işgalden kurtarılan Hocavend iline bağlı Sur köyünde saklanan Ermeniler bölgede görevli olan Azerbaycan askerine yaptığı ani saldırı sonucu 3 asker şehit oldu, 2 asker de yaralandı. 8 Aralık’ta ise iletişim ekipmanlarının montajı sırasında bir asker öldü ve bir telekomünikasyon çalışanı ağır yaralandı. Bu nedenle Azerbaycan Devlet Güvenlik Servisi bölgede terörle mücadele operasyonu yürütmek zorunda kaldı. Bazı Ermeni siyasi liderlerinin ve Ermeni medyasının bu gibi durumlarda Rus barış gücü ve Azerbaycan tarafına karşı asılsız iddialarda bulunması kabul edilemez. Ermeni tarafı, üçlü bildirinin hükümlerinin uygulanmasını sağlamalı, ateşkesin ve barışın sürdürülmesini desteklemeli, provokasyonlardan kaçınmalı.

Rusya da ateşkesi ihlalini duyurmuştu

Dağlık Karabağ’daki ateşkesi izlemekle görevli Rus Barış Gücü Kuvvetleri'nden dün yapılan açıklamada "Rus Barış Kuvvetleri, Dağlık Karabağ topraklarında görevini yerine getirmeye devam ediyor. 23 gözlem noktasında Rus Barış Güçleri durumu gece gündüz izliyor. Hadrut Bölgesi’nde ateşkesin ihlal edildiği olay gerçekleşti. Bölgede otomatik silahlarla atışlar gözlendi. Taraflara doğrudan iletişim kanallarıyla ateşkes gözlemi için talep iletildi" ifadeleri yer almıştı.

Ermenistan'ın iddiaları

Ermeni yönetiminin savunma yetkilileri ise güneydeki nöbet noktalarından birine Azerbaycan askerleri tarafından bir saldırı girişimi olduğunu ve 3 Ermeni askerin yaralandığını öne sürmüştü.

 

Independent Tüekçe, İHA

DAHA FAZLA HABER OKU