Almanya'da bir eyalet Aleviliği "üst seviyede" tanıyarak, AABF'yi kamu kurumu olarak kabul etti

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Parlamentosu, Aleviliği bir inanç grubu, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’na (AABF) kamu kurumu statüsü veren kararı oy birliğiyle onadı. Karar geniş haklar sağlıyor

Alman eyaletinin kararı ile Alevi kurumu AABF, kiliselerin sahip olduğu bütün haklara sahip olabilecek / Fotoğraf: Twitter

Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Parlamentosu, bir süre önce gündeme getirilen Aleviliğin en üst seviyede bir inanç grubu olarak tanıdı.

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu'na (AABF) da bir kamu kurumu statüsü verildi. İlgili kararlar bugün yapılan toplantıda oy birliğiyle onadı.

Söz konusu gelişmeyi günler öncesinden ilk olarak Independent Türkçe, kamuoyuna duyurdu. 

Görüş veren Alevi temsilcileri, alınacak kararın Alevi tarihinde bir ilk olacağını söylemişti.

Karar oy birliğiyle alındı

Türkiye saatiyle sabah 11.30, Almanya saatiyle 13.30'da gerçekleşen toplantının ardından alınan kararla ilgili AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat, açıklamada bulundu. 

Aynı zamanda Avrupa Aleviler Konfederasyonu Eşit Başkanı olarak da görev yapan Mat, alınan kararların geniş haklar sağladığını söyledi.

hüseyinmat.jpg
Hüseyin Mat, karardan dolayı mutlu olduklarını söyledi / Fotoğraf: AABF

 

"Kiliseler hangi haklara sahipse biz de o haklara sahip olduk"

Parlamentonda grubu bulunan bütün partilerin oy birliği ile statüye onay verdiğini belirten Mat, alınan kararın Aleviler adına getirileriyle ilgili şunları ifade etti:

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu, yaklaşık 30 yıl önce bir dernek olarak kuruldu. Ardından Almanya'da Aleviler kendine özgü bir inanç topluluğu olarak kabul edildi. Bugün de Aleviler, Almanya'da bir inanç topluluğunun alabileceği en üst statü olan kamu tüzel kişilik statüsünü elde etti. Bunun üzerinde bir hak görünmüyor. Bu hak ile Almanya'da bir kamu kurumu olduk. Devlet ile göz hizasındayız. Daha bağımsız ve daha özgür faaliyetlerimiz olacak. Almanya'da kiliseler hangi haklara ve yetkilere sahipse biz de o haklara sahip olduk.

Hastane, üniversite açma gibi hakları da olacak

Bu hakkın Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu'na verildiğini ve böylece Alman devleti nezdinde federasyonun bir nevi ülkedeki Alevilerin temsilcisi olarak kabul edildiğini kaydeden Mat, "Bir kamu kurumu gibi olduk. Kiliseler diyelim ki hastane ve çocuk yuvası açıyorlar, üniversite kurabiliyorlar. Biz de o haklara sahip olduk. Kapsamlı bir karar, birçok hakkı içeriyor" diye konuştu.

"Bu ülkenin parçası olmaktan gurur duyuyoruz"

Vardıkları sonuçtan dolayı gururlu olduklarını belirten Mat, duygularını şöyle aktardı:

60 yıl önce buraya işçi olarak geldik. Gurbet diye geldiğimiz bu ülke vatanımız oldu. Bu yeni vatanımızda haklarımızın, özgürlüğümüzün, inancımızın, yolumuzun kabul edilmesi ve aynı zamanda bunların Anayasal güvenceye alınmasından dolayı mutluyuz. Bu ülkenin parçası olmaktan gurur duyuyoruz.

aleviler.jpg
Mat, aynı hakların Türkiye'deki Alevilere de verilmesini talep ettiklerini söyledi / Fotoğraf: Hacıbektaş Belediyesi

 

"Karar emsal niteliğinde, diğer eyaletler de kabul edecek"

Alınan kararın emsal niteliğinde olduğunu söyleyen Mat, "Önümüzdeki aydan itibaren diğer eyaletlerin de aynı hakları kabul etmesi için müracaatlara başlayacağız. Bu noktada bir sorun görünmüyor. Aynı hakları onlar da kabul edecektir" ifadelerini kullandı. 

"Aynı haklar, Türkiye'deki Alevilere de verilmeli"

Söz konusu gelişmenin öncesinde veya sonrasında Türk makamlardan bilgi almak veya tebrik amaçlı kendilerine dönüş olmadığını söyleyen Mat, "Bizi tebrik etmelerini değil, aynı hakların Türkiye'de yaşayan Aleviler için de benzer kararlar alınmasını ve hakların verilmesini talep ediyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU