Zirve öncesi AB’nin taslak metni ortaya çıktı: Türkiye'ye yaptırım maddesi var

Yunanistan'ın yaptırımları yeterince güçlü bulmadığı belirtildi

Fotoğraf: AA

Yarın gerçekleşecek Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi öncesinde taslak metnin detayları ortaya çıktı.

Metne göre Akdeniz'deki ihtilaflı sularda Ankara'nın yaptığı doğalgaz ve petrol sondajını yürütmekle sorumlu Türk kişi ve kuruluşlara yaptırım getirilecek.

Reuters tarafından görülen taslak metin üzerinde liderlerin anlaşma sağlamaları halinde, Avrupa Birliği 2019 yılında başlatılan yaptırımlara "ek listeler" hazırlayacak ve yaptırımların kapsamının "ihtiyaç olması halinde genişletilmesi" üzerinde çalışacak.

Yunan tarafı yeterli bulmadı

Avrupa Birliği diplomatları Yunanistan'ın yaptırımları yeterince güçlü bulmadığını ve taslak metin üzerinde müzakerelerin devam ettiğini belirttiler.

Kıbrıs ve Yunanistan açıklarında petrol ve doğalgaz sondajı yapması nedeniyle Ekim ayında Türkiye'yi yaptırım başlatma tehdidinde bulunan AB liderleri yarınki zirvede yaptırımları ele alacaklar.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Erdoğan: Türkiye'yi ırgalamaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Azerbaycan ziyareti öncesi basın toplantısında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

AB ile ilgili şu anda 10-11, yani bu konuda Türkiye'ye yapılacak herhangi bir yaptırım kararı Türkiye'yi çok fazla da ırgalamaz. Zaten biz 1963'ten beri AB, bize zaten yaptırım uyguluyor. Hiçbir zaman AB dürüst davranmamıştır. Hiçbir zaman AB verdiği sözün arkasında durmamıştır. Ama biz o günden bu güne sabrettik, sabrediyoruz.

 

Independent Türkçe, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU