"Birleşik Krallık, yeni göçmenlik sistemiyle Türkiye'den daha fazla kişiyi kabul edebilecek"

Birleşik Krallık Gelecek Sınırlar ve Göçmenlik Bakanı Kevin Foster, Ankara Anlaşması’nın sona ermesi ile geçilecek yeni göçmenlik sistemi için "Yeni vasıflı işçi sistemi, mevcut vasıflı işçi vizelerine göre Türkiye'den çok daha fazla kişiye açıktır" dedi

Birleşik Krallık Gelecek Sınırlar ve Göçmenlik Bakanı Kevin Foster / Fotoğraf: http://gazetem.eu

Birleşik Krallık Gelecek Sınırlar ve Göçmenlik Bakanı Kevin Foster, puan tabanlı göç sisteminin, Birleşik Krallık'taki işletmelere dünyanın dört bir yanından en parlak ve en iyi yetenekleri istihdam etme fırsatı vereceğini söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Foster, AB'deki zamanlarında olduğu gibi temelde pasaportların nereden verildiğine göre değil, becerileriyle seçilen insanlar ile gerçekten küresel bir temelde çalışmayı umduklarını aktardı.

Puan tabanlı göç sisteminin işverenlerin; Birleşik Krallık iş dünyası ve ekonomisini daha güçlü ve daha etkili hale getirmek için en parlak ve en iyi küresel yetenek havuzuna erişimini sağlayacağını belirten Foster, bunun doğal olarak gelecek yıllarda Türkiye'den bir dizi insanı karşılayabilecekleri anlamına geldiğini söyledi.

İngilizce becerisi ve sabıka kayıtlarına bakılacak

Puan tabanlı göç sisteminin, işletmelerin küresel bir ekonomide rekabet edebilmesi ve gerekli olan uluslararası bilgi düzeyine sahip olabilmeleri için kabiliyetli ve yetenekli insanları işe alması için bir yol sağlayacağını kaydeden Foster, şöyle devam etti:

"Puan tabanlı göç sistemi farklı olacak. Son 40 yıldır İngiltere'ye göç, Avrupa Ekonomik Alanı'ndan serbest dolaşıma bağlıydı. Bunun yerine dünya çapında çok daha dengeli olmayı arzuluyoruz. Çünkü insanları sadece kriterleri nasıl karşıladıklarına göre seçeceğiz. 'Birleşik Krallık'ta gerekli beceri ve maaş düzeyini sunan işleri var mı, Birleşik Krallık'taki günlük yaşam için ihtiyaç duydukları düzeyde İngilizce konuşabiliyorlar mı, onları Birleşik Krallık'ta ağırlamayı istemememiz için sabıka kayıtları veya benzeri nedenleri var mı' gibi kriterlere bakacağız"

Yeni sistemin; Türkiye, Almanya, Fransa, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve dünyanın farklı bölgelerinden gelenlere aynı temelde yaklaşımla güçlü bir adalet mesajı göndereceğini aktaran Foster, "Yeni sistem, insanları becerilerine ve yeteneklerine göre değerlendirecek ve ayrıca süreçleri basitleştirecek. En parlak ve en iyinin gelip beklentilerini Birleşik Krallık'ta gerçekleştirmesi için dünyaya açığız" ifadelerini kullandı.

"Türkiye'den öğrencileri ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz"

Kevin Foster, Türkiye'den öğrencileri ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ve lisansüstü eğitimine devam etmek isteyenler için öğrenci vizesi alma konusundaki zaman sınırını kaldırdıklarını belirterek, "Doktora çalışmaları yapmak isteyenler açısından oldukça sıkı olabilecek bir zaman sınırı vardı. Bu nedenle lisansüstü düzeydeki okumalarda zaman sınırlamalarını kaldırıyoruz. İnsanlar, lisansüstü düzeyde ihtiyaç duydukları sürece öğrenci vizesi alabilecek" diye konuştu.

Foster, "Göçmenlik statüsünü satma peşinde değiliz. En iyi standartlarda eğitim, göçmenlik statüsü ve sonunda muhtemelen uluslararası ticarette bir dizi olasılığın kapılarını açan Birleşik Krallık pasaportunu alanlara hayallerini gerçekleştirme şansı vermek, küresel iş sahnesinde faaliyet gösterme isteklerini yerine getirmek için buradayız" dedi.

"Yeni göçmenlik sistemiyle insanlar beceri ve yeteneklerine göre seçilecek"

Foster, yeni göç sistemi ile küresel sisteme yönelik daha fazla hareket ettiklerini ve AB içindeki zamanlarında yapılan anlaşmaların bu yılın sonunda biteceğini hatırlatarak şunları söyledi: 

AB'ye katıldığımızdan beri Türkiye'den birçok insanı iş kurmaları için kabul ettik. Küresel bir sisteme geçmemizin doğru olduğunu düşünüyoruz. Birleşik Krallık'ta özellikle teknoloji sektöründe yenilikçi işler kurmak isteyenler için fırsatlar var. AB zamanımızdakinin aksine küresel bazda insanları beceri ve yeteneklerine göre değerlendirmenin doğru olduğuna inanıyoruz. Yeni vasıflı işçi sistemi, mevcut vasıflı işçi vizelerine göre Türkiye'den çok daha fazla kişiye açıktır.

Birleşik Krallık'ta yaşamayı arzulayanlar için şimdi daha fazla fırsat bulunduğunu, bundan yararlanmak için özel olarak bir iş kurmaya gerek olmadığını vurgulayan Foster, "Yeni göçmen politikamız adil. Çünkü yeni göçmen sistemiyle insanlar, pasaportlarının nereden olduğuna göre değil, becerileri ve yeteneklerine göre seçilecek. Ayrıca, işletmelerin ihtiyaç duydukları becerileri yurt dışından daha hızlı kabul etmelerine olanak tanıyan çok daha akıcı bir süreç olacağına da inanıyoruz. Nihayetinde bunun ülkemize genel olarak faydalı olacağına inanıyoruz" şeklinde konuştu.

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU