Prof. Dr. İlhan: Akşam kısıtlamaları daha da daraltılabilir

“Hastalarda 6 bin, vakalarda 30 bin civarında sabitiz. Bu gidişi aşağı yönlü çevirmek zorundayız ki ‘Başardık’ diyebilelim”

Fotoğraf: AA

Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Toplum Bilimleri Kurulu’nun üyelerinden Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Covid-19 salgınının başka illere yayılmasının önlenmesi adına şehirlerarası ulaşım kısıtlamasının faydalı olabileceğini ve akşam saatlerindeki kısıtlamaların daha da daraltılabileceğini söyledi.

Hürriyet’ten Fulya Soybaş'a konuşan İlhan, hafta sonu uygulanan kesintisiz sokağa çıkma yasağının etkisinin 7-10 gün içerisinde görüleceğini ifade etti:

İstanbul’da vaka sayılarında yaşanan yüzde 25 düşüş kısmi kısıtlamaların sonucudur. Türkiye geneline baktığımızda Samsun gibi, Hatay gibi vaka sayılarının arttığı illerimiz var. O nedenle vaka sayılarındaki düşüşün devamı ve tüm illere yayılması çok önemli. Şu an plato çiziyoruz. Hastalarda 6 bin, vakalarda 30 bin civarında sabitiz. Bu gidişi aşağı yönlü çevirmek zorundayız ki ‘Başardık’ diyebilelim. Bu da kurallara harfiyen uyulması, seyahat yasağı gibi uygulamalarla olabilir.

Salgının başka illere yayılmasının önlenmesi adına şehirlerarası ulaşım kısıtlamasının faydalı olabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. İlhan, şunları kaydetti:

Zorunluluk ya da görev dışında seyahatin engellenmesi virüsün göç etmesini engelleyebilir. İlla bir yasağa da gerek yok. Toplum bu konuda hassas olmalı. İller arası seyahat haziran ayına kadar yasaktı biliyorsunuz. Yazın gelmesi ve yasağın kalkması ile salgın Anadolu’da da yaygın hale geldi. Tekrarı yaşanmaması için zorunlu haller dışında bir yere kıpırdamamalı. Ayrıca akşam sokağa çıkma kısıtlamaları belki daha da daraltılabilir. Ama önemli olan bu aşamaya gelmemek. Çekirdek aile ile bir süre daha evde kalmak ve ziyaretçi kabul etmemek gerekiyor. Bunu başarabilirsek salgının üstesinden gelebiliriz.

 

Hürriyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU