31 Aralık’ta sona erecek Ankara Antlaşması'na Türkiye'den başvurular haftada 1000’i aştı

Salgın nedeniyle Birleşik Krallık’ta oturum ve iş kurma olanağı sağlayan Ankara Antlaşması’na Türkiye’den başvurular haftada bini aştı. Anlaşma 31 Aralık’ta sona erecek

Ankara Antlaşması Brexit nedeniyle 31 Aralık'ta sona erecek /  Fotoğraf: AA

1963’te yürürlüğe giren ve Türk vatandaşlarının topluluğa üye ülkelerde hizmet verebilmek için vize almalarını sağlayan Ankara Anlaşması, Brexit’in gerçekleşmesiyle değişecek yeni göçmenlik kriterleri nedeniyle 31 Aralık 2020’de sona eriyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Salgının da etkisiyle Türkiye'de ekonomik koşulların her geçen gün ağırlaşması, Brexit nedeniyle 31 Aralık'ta süresi bitecek olan Ankara Antlaşması başvurularını patlattı.

Sözcü'de yer alan habere göre; Birleşik Krallık'te oturum ve iş kurma olanağı sağlayan antlaşmaya bazı günlerde 400'e kadar çıktığı belirtilen başvuru sayısı haftada bini aşıyor.

Birleşik Krallık'ta iş kurma ve yerleşim danışmanlığı hizmeti veren Plusture Kurucusu Enis Behar Menda, “Türkiye'de insanların ekonominin düzeleceği konusunda umutlarını kaybetmesi başvuruları artırdı. Çocuklarının ücretsiz iyi bir eğitim alacağını düşünen ailelerin sayısı çoğunlukta” dedi.

Ret oranı yükseldi

Salgın nedeniyle başvuru kriterleri arasında yer alan meslek ve maddi kazançların kanıtlanabilir olmasının sıkıntı yarattığına dikkat çeken Menda, “Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı bilgi vermediği için başvuru sahipleri kişisel deneyimlerini paylaşarak yanlış bilgilerin hızla yayılmasına yol açtı. Binlerce kişi buna göre başvuru yaptı, yapmaya da devam ediyor. Bu nedenle ret oranı çok yükseldi” dedi.

Garson maaşı 1.728 pound

Birleşik Krallık'ta ortalama yıllık gelirin 30.420 pound olduğunu belirten Enis Behar Menda, “Saatte 8.72 pound asgari ücret alan bir garsonun aylık geliri yaklaşık 1.728 pound. Sağlık ve eğitim ücretsiz, dolaylı vergiler de yok. En pahalı şey kira. Londra'da oda fiyatı aylık 500 pound” dedi.

 

Independent Türkçe, Sözcü

DAHA FAZLA HABER OKU