9 ayda 3 kez koronavirüse yakalanan 101 yaşındaki kadın taburcu oldu

İtalya'da yaşayan 101 yaşındaki bir kadın 9 ayda 3 defa koronavirüse yakalandı. Semptom göstermeyen yaşlı kadın tedavisi sonrası taburcu edildi

Fotoğraf: İHA

İtalya'da 9 ay içinde 3 kez yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan 101 yaşındaki bir kadın, son teşhisin ardından gördüğü tedaviyi tamamlayarak taburcu oldu.

İHA'nın haberine göre, İtalya'nın kuzeyinde yer alan Sondrio kentinde yaşayan 1919 doğumlu Maria Orsingher'e ilk kez Şubat ayında koronavirüs teşhisi kondu. 

Annesi Orsingher hakkında yerel bir gazeteye açıklamada bulunan kızı Carla, doktorların annesinin ileri yaşına rağmen nefes darlığı yaşamadan hastalığı atlatmasını şaşkınlıkla karşıladığını aktardı.

Taburcu olduktan sonra huzurevine geri dönen 101 yaşındaki kadına, Eylül ayında hafif semptomlar göstermesi nedeniyle yapılan testlerde ikinci kez kovid-19 teşhisi kondu.

18 günlük tedavisinin ardından negatif test veren Maria Orsingher taburcu olarak yeniden huzurevine döndü.

Üçüncü kez koronavirüse yakalandı

Diğer kızı Ines ise annesine üçüncü kez koronavirüs teşhisi konulmasını, "Kasım ayı sonunda huzurevinden aldığımız habere inanamadık. Asempomatik olan annemin huzurevinde yapılan rutin testlerde yeniden Kovid-19 pozitif çıktığını söylediler" sözleriyle anlattı.

101 yaşındaki kadın 3. ve son teşhisin ardından semptom göstermese de kontrol altında tutulduğu hastanede tedavi sürecini tamamlayarak taburcu oldu.

Milano San Rafaele Hastanesi'nden Prof.Carlo Signorelli, Corriere della Sera gazetesine yaptığı açıklamada 3 kez pozitif tanısı konulan yaşlı kadının testlerde hatalı bir şekilde negatif çıkmış olabileceği veya virüs yükünün düşük olması nedeniyle bazı testlerde virüsün tespit edilmediği ihtimaline işaret ediyor.

Signorelli'ye göre Orsingher'e yaplıan son testte tespit edilen virüs, mukoz yapıda kalmış bir virüs genom parçası da olabilir.

 

Independent Türkçe, İHA

DAHA FAZLA HABER OKU