Cem Uzan: Türkiye ekonomisi hiç bu kadar kötü olmamıştı

Uzan, 1974 Kıbrıs çıkarmasından sonra Türkiye’ye ambargo uygulandığı dönemde bile döviz rezervinin eksiye düşmediğini söyledi

Fotoğraf: Twitter

Siyasi sığınma talebini kabul eden fransa'da hayatını sürdüren eski Genç Parti Genel Başkanı ve iş insanı Cem Uzan, Türkiye ekonomisi hakkında değerlendirmeler yaptı.

2009 yılından beri Fransa'da yaşayan Cem Uzan, Sözcü Gazetesi yazarı Saygı Öztürk'le internet üzerinden bir röportaj gerçekleştirdi. 

Uzan,Türkiye'nin ekonomisi için “Felaket… Felaket. Ekonomi felaket, ekonomi bitik vaziyette” dedi.

“Devletin domates, patates alacak dövizi yok”

Uzan'ın Öztürk'e yaptığı açıklamalarda öne çıkan bazı başlıklar şu şekilde:

50 milyar dolara yaklaşmış vaziyette net eksi döviz rezervi. Bu ne demek? Bütün borçları bırak, bugün ekmek, domates, patates almak için devlet olarak Türkiye'nin dövizi yok. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bu yana ekonomi hiçbir zaman bu kadar kötü duruma düşmedi.

1974 Kıbrıs çıkarmasından sonra Türkiye'ye ambargolar uygulandı. Benzin kuyruklarına girdiğimiz zamanlarda bile Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin döviz rezervi eksi değildir. Anadolu tabiriyle söyleyeyim devletin bir kefen parası, kara gün parası vardı. Bugün artık yok. ‘Sıcak para' denen tefeci parasına gelen yüksek faiz haricinde Türkiye'ye gelecek tek kuruş döviz yok. 170 küsur milyar dolar önümüzdeki 6 ay içinde vadesi gelen dış borç ödemesi var.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Bunu birinci sınıf talebesi bilir”

İstedikleri kadar faizi yükseltsinler çok geç kaldılar. Enflasyonun üzerinde faiz vermen lazım. Sen enflasyonu nasıl yükseltiyorsun? Bütçe açığı var, para basıyorsun, enflasyon yükseliyor. Bunu üniversitede ekonomi okuyan birinci sınıf talebesi bilir. Enflasyon yükseliyorsa, enflasyonu talimatla TÜİK'e düşük göster, ne yaparsan yap yüzde yarım oynatır.

“Yabancılar da enayi ya da dangalak değil'

Türkiye’nin açıkladığı ekonomi verilerinin yabancı yatırımcı tarafından güvenli bulunmadığını belirten Uzan, “Herkes enflasyonun olduğunu biliyor, sokakta yaşıyor. Sana para veren yabancılar da enayi ya da dangalak değil ki… Sen negatif faizde kaldığın zaman senin vatandaşın da gidecek döviz alacak, yabancı da sana yatırım yapmayacak. Niye yapsın yatırım? Adam, Amerika yerine Türkiye'de yatırım yapacaksa ne için yapacak ilave bir kârı olması için yapacak. Dövizi yok artık Türkiye'nin ve önümüzdeki günler çok zor geçecek, inanın bana” diye konuştu.

'Doların 15 lira olacağından söz ediliyor'

‘Lafla peynir gemisi yürümez' diyen Cem Uzan, Türkiye’de halen israf, yolsuzluk, avanta, komisyon düzeninin sürdüğünü belirterek Arjantin ve Brezilya’da gçmişte yaşanan tablonun yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Uzan, “Konuştuğum dostlarım, arkadaşlarım doların şubatta mı, martta mı 15 lira olacağından söz ediyor.  Ben de onlara, ‘Siz 15 liraya kendinizi alıştırıyorsunuz. Sevinmeyin' diyorum. Felaket senaryosu gibi gelebilir ama felaket. Uzağa bakmayın, Arjantin'de, Brezilya'da geçmişte yaşandı. Türkiye bu noktaya gelmiş vaziyette. Bu noktada halen israf, yolsuzluk, avanta, komisyon devam ediyor. Yüksek faiz, pahalı döviz, yüksek işsizlik. Türkiye'nin önündeki tablo bu. Bütün muhalefet partilerinin, Türkiye'yi yönetmeye talip olan her insanın yüzleşmek zorunda kaldığı bir gerçek. ‘Lafla peynir gemisi yürümez' derler. İşte Türkiye o noktada. Artık lafla yürümüyor” dedi.

“Kenetlenme zamanı”

Cem Uzan, şu çağrıyı yaptı:

Türkiye'nin kenetlenme mecburiyeti var ve mutabakat tarafından yönetilmek zorunda. Herkesin masaya oturup, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni düşünerek hareket etme mecburiyeti var.

“Varlık Fonu'na yardımcı olacaktım, hazmedemediler”

Uzan, Saygı Öztürk’ün “Varlık Fonu için sizin temasınız oldu mu?” sorusuna şu yanıtı verdi: 

Bundan üç yıl kadar evveldi. Varlık Fonu için devlet para arıyordu. Bir şekilde ben de yabancı tanıdıklarım vasıtasıyla fona yardım yapılabileceğini söyledim, ben de ‘Türkiye'ye yardım ederim' dedim. ‘Sen deli misin?' dediklerinde, ‘O başka mesele, bu başka mesele. Türkiye'ye yardım ederim' dedim. O zamanın parasıyla 2-3 milyar dolar bir ihtiyaçları vardı. ‘Karşılarız' dedim. Sordular, soruşturdular karşılarındaki insan Cem Uzan olunca hazmedemediler.

Uzan, kendisi ile o dönem görüşen kişilerin ise görevden alındığını “Zaten görüşmeyi yapanları ‘Cem Uzan'la nasıl görüşürsünüz' denilip uçurdular” sözleriyle açıkladı .

Uzan, “Ama başka yerden aldılar sonuçta” diyen Öztürk’e, “Başka yerden aldılar. Ama ben destek olmak istediğimde insanları görevden aldılar” yanıtını verdi.

“Katar'la yapılan anlaşmalar adaletin çöktüğünü gösterir”

Borsa İstanbul’un yüde 10 hissessinin devri de dahil Katar’la yapılan son anlaşmalarla ilgili soruya da yanıtlayan Uzan şöyle konuştu:

Ne acı, vahim bir durumdur, Katar devletiyle bir anlaşma yapıldı. Bu anlaşmada özel bir Türk şirketi, malını (İstinye Park) yabancı bir yatırımcıya satıyor. Özel ticarettir, özel hukuktur. Ama adam artık sendeki adalet sistemine, hukuk sistemine inanmıyor… ‘Sen gel, devlet olarak bana garanti ver. Cumhurbaşkanı olarak, ben de emir olarak oturacağım. Benim yatırım yapan şirketim senin malını alırken ben Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin garantisini istiyorum' diyor. Bunu bir şey için istemiyor on tane ayrı kalemde istiyor.

Bu, ülkenin adalet sisteminin de ne kadar çökmüş olduğunu gösteriyor. Sonuç olarak, 300 milyon dolarlık bir anlaşma paketi. On tane anlaşma… Topu topu 300 milyon dolar için Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Cumhurbaşkanının garanti vermek zorunda kalması çok üzücü.

Sayın Cumhurbaşkanı ‘İtibardan tasarruf olmaz' diyor. Bütün yaptığın on anlaşma, bir tane uçağının parası. Sana uçağı hediye eden adamla yaptığın anlaşma. Artık neresinden tutalım, neyine söyleyelim, ne diyelim?

Cem Uzan neden Fransa'da?

Türkiye'nin ilk özel televizyonu Star TV'yi kuran Cem Uzan, 2002 yılında GP'yi kurarak siyasete girdi.

23 Ağustos 2002 tarihinde gerçekleştirilen Genç Parti'nin üçüncü olağanüstü kongresinde partinin genel başkanlık görevine seçildi.

Genç Parti, 2002 Türkiye genel seçimlerinde %7.25, 2007 Türkiye genel seçimlerinde ise %3.03 oy aldı.

Sahibi olduğu Star gazetesi, Türkiye'de en çok tiraj gören gazete konumuna geldi. Uzan ailesinin yönetiminde bulunduğu Çukurova ve Kepez Elektrik’te imtiyaz sözleşmeleri Haziran 2003’te iptal edildi, 3 Temmuz 2003’te de İmar Bankası ve Adabank’a el konuldu.

Şubat 2004'te, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Uzanlar'ın, İmar Bankası soruşturması çerçevesinde birçoğu hakkında ihtiyati tedbir kararı bulunan 219 şirketinin yönetimine el koydu.

2. Ergenekon iddianamesinde, Şener Eruygur'u askeri darbeye teşvik ettiği iddia edildi. Daha sonra ise, Eylül 2009'da gizli yollardan Türkiye'yi terk etti ve bir süre Interpol tarafından arandı.

Cem Uzan, siyasi sığınma talebini kabul eden Fransa'da hayatını sürdürüyor.

 

Independet Türkçe, Sözcü

DAHA FAZLA HABER OKU