İşçilerine 1 yılda 2,5 milyar dolar dağıtan Amazon, grevleri durduramadı

Amazon'un primleri, işçi ve sendikaların ihtiyaçlarına cevap verebilmekten çok uzak

Avrupa Birliği, Amazon'u piyasa hakimiyetini ve verilerini rakiplerini zor duruma sokmak için kullanmakla suçlamıştı (Reuters)

Amazon, işçilerine ekstra 2,5 milyar dolar (yaklaşık 19.5 milyar TL) harcadı fakat grevleri engelleyemedi.

Şirketin küresel operasyon birimi başkan yardımcısı Dave Clark, bu yıl "özel prim ve teşvik ödemelerine", haziranda verdikleri 500 (yaklaşık 4 milyar TL) milyon dolar da dahil olmak üzere toplamda 2,5 milyar dolar harcadıklarını açıkladı.

E-ticaret devi, en son Black Friday’de işçilerine 500 milyon dolar daha prim vereceğini açıklamıştı.

Açıklama, şirketin çalışma koşullarının yoğun şekilde eleştirilmesi ve Avrupa’da yer alan en büyük pazarlarından Almanya'daki grev tehdidinin ardından geldi.

Clark, perşembe günkü açıklamasında ABD'de 1 Aralık-31 Aralık arasında tam zamanlı çalışanların 300 dolar (yaklaşık 2 bin 300 TL), yarı zamanlılarınsa 150 dolar (yaklaşık bin 175 TL) alacağını söylemişti.

Ayrıca Britanya'da tam zamanlı çalışanların 300 sterlin (yaklaşık 3 bin TL) , yarı zamanlılar da 150 sterlin (yaklaşık bin 500 TL) ikramiye alacağını açıklamıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Amazon koronavirüs pandemisinde kârını ciddi şekilde artıran birkaç şirketten biri oldu.

Bu yılın 4. çeyreğinde gelirlerinin 100 milyar dolar (yaklaşık 783 milyar TL), toplam satışların da 370 milyar doları (yaklaşık 3 trilyon TL) aşacağı öngörülüyor.

Öte yandan, Almanya'daki işçi sendiasi Verdi, şirketin ülkedeki 7 yerinde grev çağrısı yaptı.

Sendika, 2 bin 500 kişinin katılacağı grevle çalışanların maaşlarını ve primlerini iyileştirecek bir toplu iş sözleşmesi yapılmasını amaçlıyor.

Ancak Amazon grevin kendilerini etkilemeyeceğini çünkü sadece Almanya'da 10 bin mevsimlik işçi de dahil toplamda 26 bin çalışanları olduğunu belirtti.

Küresel Sendikalar Birliği'nin açıklamasına göre, Almanya'nın yanı sıra ABD, Birleşik Krallık, Fransa, Meksika, İspanya ve Hindistan da dahil olmak üzere Black Friday'de 15 ülkede Amazon işçileri greve gitti.
 

 

Independent Türkçe, CNN

DAHA FAZLA HABER OKU