Eski avukatı Harvey Weinstein'i mahkemeye verdi

İddiaya göre Charles Harder çarşamba günü Los Angeles Belediyesi Bölge Temyiz Mahkemesi'nde dava açtı

Harvey Weinstein cinsel saldırı ve üçüncü dereceden tecavüzden suçlu bulunmuştu (Reuters)

Harvey Weinstein'in eski avukatının, ödenmemiş avukat masrafları yüzünden Weinstein'e yaklaşık 180 bin dolar (yaklaşık 1,5 milyon TL) değerinde dava açtığı bildirildi.

The Hollywood Reporter'a göre Kaliforniyalı avukat Charles Harder, Ekim 2016'yla Ekim 2017 arasında çalıştığı müddet için Weinstein'i mahkemeye verdi.

Dergi, çarşamba günü Harder'ın yargıçtan 13 Ekim'deki tahkim kararını onaylamasını isteyerek Los Angeles Belediyesi Yüksek Mahkemesi'nde dava açtığını belirtti.

Derginin internet sitesindeki haberde, bir Adli Tahkim ve Arabuluculuk Hizmetleri (JAMS) hakemi, Weinstein için yürüttüğü ve 2017'de New York Times'ın korkunç makalesiyle sonuçlanan çalışmalarına ilişkin Harder'a 179 bin 743 dolar (yaklaşık 1,5 milyon TL) ödenmesi gerektiğine karar vermişti.

Avukat, Ekim 2018'de tahkim talebini sunmuş ve Haziran 2020'de Weinstein'le uzlaşmaya varmıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Anlaşmaya göre Weinstein, uzlaşmayı 14 Eylül'e kadar onaylarsa belirlenen miktardan daha azını ödeme şansına sahipti. Öte yandan, bu tarihten sonra tahkim kararının ibraz ettiği meblağın tamamını ödemesi gerekecekti.

The Independent, yorum için Weinstein'in avukatı Imran Ansari'ye ulaştı.

Harder ise yorum isteğine hemen dönüş yapmadı.

2017'deki bir açıklamasında Harder, New York Times'ın haberinin, "çoğunlukla kulaktan dolma bilgilere ve hatalı bir rapora" dayandığı için iftira niteliğinde olduğunu söylemişti.

The Hollywood Reporter'a göre Harder, gazeteye hukuki açıdan tehdit oluşturacak bir dava açmadan Weinstein'i temsil etmeyi bıraktı.

Eski film yapımcısı Weinstein, New York'ta cinsel saldırı ve üçüncü dereceden tecavüzden suçlu bulunduktan sonra bu yıl martta 23 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Los Angeles Belediyesi Bölge Başsavcılığı'nın geçen ayki açıklamasına göre, Weinstein şu an Kaliforniya'da 5'i kadın 11 cinsel saldırı suçlamasıyla karşı karşıya.

Weinstein ise suçsuz olduğunu savunarak rıza dışı cinsel ilişki iddialarını reddetti.

 

 

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: İrem Oral

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU