Babacan: Olur olmadık şeylere “beka meselesi” diyorsunuz; gerçek beka bu milletin sağlığıdır

Babacan, hükümete “Koronavirüs salgınında gerçekleri gizlemeyi bırakın” çağrısında bulundu

Fotoğraf: DEVA Partisi Basın Birimi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı vaka açıklamasına tepkisini "beka" üzerinden gösterdi.

İktidarın olur olmadık şeylere "beka meselesi" dediğini aktaran Babacan, "Gerçek beka bu milletin sağlığıdır" dedi.

Babacan, partisinin 1. Olağan Adıyaman İl Kongresi’nde konuştu

"İlk beşteyiz"

Koca'nın pandemiyle ilgili aylardır herkesten gizlenen vaka sayılarını açıkladığını anlatan Babacan, "Geçtiğimiz haftalarda vaka sayısı açısından Türkiye’nin dünyada ilk beşte olduğunu söylemiştim. Hatta tahmini rakamlarımızı da paylaşmıştım. Ortaya çıktı ki tahminimiz doğruymuş. Dün açıkladıkları rakam, ABD ve Hindistan’ın hemen peşinden üçüncü olduğumuzu gösteriyor. Tabii açıklanan sayılara inanıp inanmamak başka mesele" dedi.

"Anlaşılan hasta sayıları da doğru değil"

"Açıklama yapmak demek, bir şeyi açıklığa kavuşturmak demektir" ifadelerini kullanan Babacan şöyle devam etti:  

Bugün kadar topluma tam olarak neyi açıkladıklarını bile anlayamadık. Bu sefer de hasta tanımı yeniden yapıldı. “Sadece hastanede yatanlar” denildi. Anlıyoruz ki günlük tablolarda açıkladıkları hasta sayıları da doğru değil. Şeffaf olun, işin ucunda bu milletin hayatı var. Sırf propaganda yapmak için olur olmadık şeylere “beka meselesi” diyorsunuz. Gerçek beka bu milletin sağlığıdır. İnsanımızın sağlığını aylardır tehlikeye attınız. 1 Haziran’dan itibaren neredeyse tek bir önlem almadan hastalığın yayılmasını izlediniz. Ekonomiyi batırdığınız için, halkımızın sağlığını gözden çıkardınız.

"Büyük ortak kendi mensuplarının itibarını savunamıyor"

MHP için "Küçük ortak" demeyi sürdüren Babacan, MHP'nin AK Parti üzerinde neredeyse vesayet oluşturduğunu vurgulayarak, "Büyük ortağın sorunlarının nasıl çözüleceğini küçük ortak belirliyor. Büyük ortağın kurucularına, büyük ortağın gözü önünde ağıza alınmayacak, yakışıksız, seviyesiz ifadeler kullanılıyor. Büyük ortak kendi mensuplarının itibarını bile savunamaz halde. Türkiye siyaseti çok sayıda enteresan olaya şahit olmuştur ama bir siyasi partinin direksiyonuna başka bir partinin genel başkanının geçmesine herhalde ilk defa tanık oluyoruz" dedi.

Babacan şöyle devam etti:

Getirdikleri bu partili cumhurbaşkanlığı sistemi ayaklarına dolanıyor. Hani “nereden nereye” diyoruz ya, 20 yıl önce adalet için yola çıkanların ümidine bir bakın, bir de şimdi tek kişinin sözüne mutlak itaat hallerine. Birinin istifasını iste, bir başkasını disiplin kuruluna sevk et… En ufak bir farklı fikre tahammülü olmayanlar hangi demokrasiden söz edebilir? Bunun samimiyetine kim inanır?

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU