Dışişleri Bakanlığı'ndan "Libya'ya giden Türk gemisi" ile ilgili açıklama: Zor kullanılarak konteynerler aranmıştır

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Tüm personelin, Kaptan dâhil, zorla üstleri aranmış, bütün personel bir yerde toplanarak alıkonulmuş, Kaptanın başına silahlı asker dikilerek, zor kullanmak suretiyle konteynerler aranmıştır" denildi

Fotoğraf: AA

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, İstanbul'dan demir alarak Libya'ya hareket eden bir yük gemisinin İrini Harekatı'nda görevli bir Alman fırkateyni tarafından Mora yarımadasının güneybatısında durdurulmasına ilişkin açıklama yaptı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Irini Harekatı'nın, AB tarafından yürütülen ancak amacı ve faydası tartışmaya açık bir harekat olduğunu kaydetti.

Açıklamada, harekat çerçevesinde 22 Kasım'da “Hamburg” isimli Alman savaş gemisinin, Ambarlı Limanından Misurata’ya boya ve insani yardım malzemesi taşımakta olan “MV Roseline A” adlı Türk bayraklı ticaret gemisini sabah saatlerinde ayrıntılı şekilde sorgulandığı ifade edildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Zor kullanmak suretiyle konteynerler aranmıştır"

Gemi kaptanının işbirliği göstererek geminin yükü ve seferi hakkında ayrıntılı bilgi paylaştığının belirtildiği açıklamada, "Buna rağmen saat 17:45’te Irini Harekâtı silahlı unsurları tarafından gemiye çıkılarak uzun saatler süren bir "denetleme" yapılmıştır. Tüm personelin, Kaptan dâhil, zorla üstleri aranmış, bütün personel bir yerde toplanarak alıkonulmuş, Kaptanın başına silahlı asker dikilerek, zor kullanmak suretiyle konteynerler aranmıştır" denildi.

Açıklamada olaya ilişkin şunlar kaydedildi:

Sözkonusu müdahale, ne bayrak devleti olarak ülkemizin, ne de gemi kaptanının rızası alınarak gerçekleştirilmiştir. Kaptanın taşınan kargonun niteliğine dair beyanlarına rağmen, muğlak bir şüphe üzerine başlatılan ve geceyarısı sonrasına kadar devam eden bu müdahale, ancak ülkemizin ısrarlı itirazları üzerine sonlandırılmıştır. Silahlı personel sabaha kadar ticaret gemisinde beklemiş, sabah saat 09:38’de gemiyi terketmiştir.

Silah ambargosunu ihlal etmediği görülen gemimizin ağır hava şartları altında saatlerce güzergâhından alıkonulmasını, ayrıca denetleme sırasında personele adeta suçlu muamelesi yapılmış olmasını esefle karşılıyoruz. Yetkisiz ve güç kullanılarak yapılan bu eylemi protesto ediyoruz. Bundan doğabilecek zarar ve kayıplara karşı ilgili gerçek ve tüzel kişilerin her türlü tazminat hakkı tabiatıyla saklı olacaktır.

"Müdahale için bayrak devletinin rızası alınmalıdır"

Uluslararası sularda ticari gemilere müdahale edilebilmesi için bayrak devletinin rızasının alınması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, "Libya silah ambargosuna dair BMGK kararları bu yükümlülüğü ortadan kaldırmamaktadır" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

AB’nin ne meşru Libya Hükümetiyle, ne ülkemizle, ne de NATO’yla istişare etmeden başlattığı Irini Harekâtının tarafsızlığı hâlihazırda tartışmalıdır. Hal böyleyken, ülkemizden Libya’ya taşımacılık yapan gemilere uygulanan bu çifte standartlı ve hukuk dışı muamele asla kabul edilemez.

Daha önce de birçok kez belirttiğimiz gibi Irini operasyonu taraflı bir operasyondur. Darbeci Hafter'e gelen silah desteklerini denetlemeyen, keyfi uygulamalarda bulunulan, meşru Libya hükümetini cezalandırmaya yönelik bir harekattır.

Oktay:İrini Harekâtı son operasyonuyla taraflı olduğunu bir kez daha tescil etmiştir
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da durdurulan Türk gemisine ilişkin açıklama yaptı.

Twitter hesabından paylaşım yapan Oktay şunları kaydetti:

AB’nin meşru Libya Hükümeti, NATO ve ülkemizle istişare etmeden başlattığı Irini Harekâtı son operasyonuyla taraflı olduğunu bir kez daha tescil etmiştir.

Darbeci Hafter'e gelen silah desteğini denetlemeyen, aksine meşru Libya hükümetini cezalandırmayı hedefleyen bu tartışmalı harekât çerçevesinde bir Alman fırkateyni tarafından yük gemimize karşı gerçekleştirilen bu hukuksuz müdahaleyi şiddetle kınıyorum.

Kurtulmuş: Her türlü yasal hakkımızı kullanmaktan çekinmeyeceğiz

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Türk gemisine yapılan söz konusu müdahaleye tepki gösterdi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Kurtulmuş, "Türkiye'den Libya'ya giden Türk ticaret gemisine yönelik bir Alman fırkateyninden yapılan korsan müdahale kabul edilemez. Uluslararası hukuka tamamen aykırı bu barbarlığa karşı her türlü yasal hakkımızı kullanmaktan çekinmeyeceğiz" dedi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU