Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan her Navtex ilanımızda açıklama yapmak yerine, görüşme çağrılarımıza olumlu yanıt vermeli

Bakanlık Sözcüsü Aksoy, Doğu Akdeniz’de Türkiye'nin ve Kıbrıs Türklerin haklarının kararlılıkla korunmaya devam edeceğini vurguladı

Fotoğraf: AA

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'ın Türkiye tarafından Doğu Akdeniz'de ilan edilen Navtex ile ilgili açıklamalarına tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy yaptığı yazılı açıklamada, "Yunanistan Dışişleri Bakanlığı bugün (21 Kasım) bir açıklama daha yayınlayarak, Oruç Reis’in Türk kıta sahanlığında icra etmekte olduğu sismik araştırma faaliyetine dair bilinen iddia ve itirazlarını yinelemiştir" dedi.

Söz konusu iddia ve itirazların, geçen Temmuz ayından bu yana, bakanlık tarafından yapılan altı açıklamayla yanıtlandığını vurgulayan Aksoy,  Doğu Akdeniz’de Türkiye'nin ve Kıbrıs Türklerin haklarının kararlılıkla korunmaya devam edeceğini vurguladı.

Aksoy açıklamasında, "Yunanistan her Navtex ilanımızda açıklama yapmak yerine, görüşme çağrılarımıza olumlu yanıt vermelidir" ifadesini kullandı. 

Ne olmuştu?

Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi için yapılan yeni NAVTEX duyurusunda geminin araştırma süresinin 29 Kasım'a kadar süreceği belirtilmişti.

Yuanistan Dışişleri Bakanlığı'nın yeni NAVTEX ilanıyla ilgili açıklamasında şunları kaydetmişti:

Türkiye bugün (Cumartesi) 21-29 Kasım tarihleri arasında geçerli olmak üzere, Yunan kıta sahanlığı içinde sismik araştırmalar yapmak için ilan ettiği hukuk dışı yeni NAVTEX duyurusuyla uluslararası deniz hukukunu ihlal etmekte ve bölgedeki barış ve istikrarı tehlikeye atmayı sürdürmektedir.

Türkiye maalesef, bölgedeki gerginliği tırmandıran yasa dışı eylem ve faaliyetlerden kaçınılmasını öngören uluslararası toplumun ve Avrupa Konseyi'nin çağrılarını ve uluslararası hukuka uygun olmayı bir kez daha açıkça ret etmektedir. Türkiye bu faaliyetleriyle, AB üyeliği için 'stratejik öncelik" tanıdığını iddia ettiği bir sırada AB ilişkilerini iyileştirmekten uzaklaşmaktadır.

Yunanistan, yapıcı bir diyalogtan daha fazla uzaklaştıran Türkiye'nin bu provokatif faaliyetleri kınamakta ve NAVTEX ilanını geri çekmesini talep etmektedir.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU