İmamoğlu'nun İçişleri Bakanlığı'na verdiği "Kanal İstanbul" ifadesinin detayları belli oldu

İBB Başkanı İmamoğlu "Halkı bilgilendirme görevimi yerine getirdim. Benim bu bilgilendirme görevim anayasa ile güvence altına alınmıştır" dedi

Fotoğraf: AA

Kanal İstanbul'a karşı çıktığı için hakkında inceleme başlatılan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun İçişleri Bakanlığı'na verdiği ifadenin detayları ortaya çıktı.

İmamoğlu'nun dün verdiği yazılı ifadeyi TV 100'de Ahu Özyurt'un sunduğu Sağlı Sollu programında açıklayan gazeteci Barış Yarkadaş, İmamoğlu'nun "Ben Kanal İstanbul'un bu kentin tabiat varlıklarını bozacağına inanıyorum. Aynı zamanda görevim gereği de bunlara karşı yurttaşı uyarıyorum. Benim üst geçide, alt geçide, değişik yerlere afiş asma yetkim var. Bu afiş asma yetkim de 5216 sayısı kanunla bana verilmiştir. Ve bu kanun uyarınca da bir yönetmelik çıkarılmıştır. Bu yönetmeliğe göre de adı geçen yerlere afiş asabilirim. Halkı bilgilendirme görevimi yerine getirdim. Benim bu bilgilendirme görevim Anayasa ile güvence altına alınmıştır" dediğini aktardı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yarkadaş, İmamoğlu'nun ifadesinde şunları söylediğini iletti:

Ben 20 Aralık 2019 tarihinde İBB Başkanı olarak Kanal İstanbul protokolünden çekildim. Belediye olarak bundan çekildik. İdare olarak siz bugüne kadar buna itiraz etmediniz. Bu protokolü bozmamızı mahkemeye götürmediniz! Herhangi bir itirazınız olmadığı için de bu kesinleşmiştir. Bu protokolden çekilmekle kalmadım. Aynı zamanda Kanal İstanbul projesinin durdurulması için gittim dava da açtım.

Hukuk devleti ilkelerinden biri de belirliliktir. İdarenin tek yanlı işlem yapma üstünlüğüne karşı Anayasamız bireylere bilgi edinme, dinlenilme ve savunma hakkı vermiştir. Ben de bu doğrultuda Kanal İstanbul'un çevreye, doğaya, kente zarar vereceğini... Sadece İstanbul'u değil, bütün Türkiye'yi etkileyeceğini düşündüğüm için. Halkı bilgilendirme görevimi yerine getirdim. Benim bu bilgilendirme görevim Anayasa ile güvence altına alınmıştır.

Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bir anket düzenledik. Bu ankete 606 bin 317 kişi katıldı. Ankete katılanların yüzde 64.2'si bu projeye karşı çıktı. O yüzden bu ortaya konulan projenin bir devlet projesi değil, hükümet projesi olduğuna inanıyorum. Devlet politikası örneğin; başka bir ülkenin içişlerine karışmamaktır. Biz milli güvenliğe aykırı bir tutum içine girersek bu devletin egemenlik yetkisine halel getirir. Ama Kanal İstanbul bu kapsamda değil. Zaten bu proje AKP'nin 2023 seçim vaatlerinin arasındadır, çılgın proje olarak tanımlanmıştır. Hükümetin bir partinin seçim vaadidir. O yüzden bu soruşturmanın doğru olmadığını ve üzerime atfedilen suçları işlemedim.

 

Akşener duyurmuştu

İBB Başkanı İmamoğlu hakkında soruşturma başlatıldığını İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener duyurmuştu. Akşener açıklamasında kendisinin dokunulmazlığı olmadığını hatırlatarak "Ben de Kanal İstanbul’a şiddetle karşı çıkıyorum bana da soruşturma açabilirler" diye konuşmuştu.

İmamoğlu da inceleme başlatılmasından sonra sosyal medya hesabı üzerinden "En güzel 'Devlet Projesi' yarınlara doğayla dost, aydınlık şehirler bırakmaktır. Eylül uyusun, siz uyanın" mesajıyla bir video paylaşmıştı.

 

 

Independent Türkçe, TV100

DAHA FAZLA HABER OKU