Fed Başkanı Powell, aşı iyimserliğine karşı uyardı: Önümüzdeki aylar zorlu geçebilir

"Haberlerin özellikle kısa vadede ekonominin seyri üzerindeki etkilerini güvenle değerlendirmek için henüz çok erken"

Fed Başkanı Jerome Powell, piyasaların erken iyimserliğine temkinli yaklaşıyor / Fotoğraf: AFP

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, etkili bir yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olasılığının artmasının önümüzdeki aylarda ekonomi için iyi bir haber olduğunu ancak salgının kontrolsüz şekilde yayılmaya devam ettiği için yakın vadeli risklerin devam ettiğini söyledi.

Powell online olarak katıldığı Avrupa Merkez Bankası (ECB) forumunda yaptığı açıklamada, "Bu, orta vadede kesinlikle iyi ve memnuniyet verici bir haber. Ancak bizim açımızdan, haberlerin özellikle kısa vadede ekonominin seyri üzerindeki etkilerini güvenle değerlendirmek için henüz çok erken. Önümüzdeki birkaç ay zorlu geçebilir" dedi.

Powell aylardır yaptığı gibi, hem Fed'den, hem de ABD Kongresi'nden daha fazla mali canlandırma adımı şeklinde daha çok eyleme ihtiyaç duyulacağı yönündeki görüşünü tekrarladı.

Powell işsizlik oranı daha da düştükten sonra bile, bazı işçilerin değişen bir ekonomide iş bulmak için yardıma ihtiyaç duymaya devam edeceğini söyledi. Powell ayrıca sonuçta pandeminin ekonominin uzun vadeli üretim kapasitesine zarar vereceğinden endişelendiğini ifade etti.

Piyasalar aşı haberiyle hareketlendi

BioNTech ile birlikte Kovid-19 aşısı geliştiren Pfizer, yapılan sonuçlarda aşının yüzde 90’dan fazla bir oranda etkili olduğunu duyurmuştu.

Aşının başarılı olduğunun açıklanmasına küresel piyasalar hızla olumlu yanıt vermiş, tüm dünyada borsalar be petrol fiyatları  yükselirken, altın ise büyük oranda değer kaybetmişti.

 

Independent Türkçe, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU