Trump Jr.'dan Biden'ı kutlayan liderlere: ABD'yi yeniden suiistimal edebilecekleri için rahatladılar

Başkan birçok kez müttefiklerini ticaret ve güvenlik gibi konularda ABD'yi suiistimal etmekle suçlamıştı

Donald Trump Jr., Joe Biden'ın seçim zaferini tebrik eden liderlere tepki gösterdi (Reuters)

Donald Trump Jr. ABD'nin müttefikleri dahil olmak üzere yabancı liderlerin Joe Biden'ın seçim zaferiyle rahatladığını çünkü böylece "Amerika'yı suiistimal etmeye" devam edebileceklerini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın en büyük oğlu, paylaştığı bir tweet'te babasının seçim mağlubiyeti karşısında dünya genelinde yaşanan rahatlamaya dair haberlere atıfta bulunarak "Huylu huyundan vazgeçmez" ifadesini kullandı.

Başkan Trump birçok kez müttefiklerini ticaret ve güvenlik gibi konularda ABD'yi istismar etmekle suçlamıştı.
 


Avrupa ülkelerinden NATO'ya daha fazla parasal destek sunmalarını defalarca istemiş olan Trump, Çin'in ABD'yi "suiistimal ettiğini" söylemiş ve dostane ilişkiler sürdürülen ülkelerden gelen ürünlere cezalandırıcı vergiler getirmişti.

Başkan seçilen Biden ve başkan yardımcısı seçilen Kamala Harris için birçok yabancı liderden tebrik mesajı yağdı.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau "birlikte çalışmayı gerçekten dört gözle beklediğini" söylerken, Almanya Başbakanı Angela Merkel birçok Avrupalı liderin fikrini yansıtarak "Eğer zamanımızın büyük zorluklarının üstesinden gelmek istiyorsak Trans-Atlantik dostluğumuzun yeri doldurulamaz" ifadelerini kullandı.

Birleşik Krallık'tan Boris Johnson paylaştığı tebrik mesajında daha yumuşak bir ton seçmiş olmakla birlikte ABD'nin yönetiminde en yüksek ikinci mevkiye getirilecek ilk kadın olan Seçilmiş Başkan Yardımcısı Harris'in "tarihi başarısının" altını çizdi.

Trump yönetimiyle yakın ilişkiler sürdürmüş olan Suudi Arabistan ve İsrail'in liderleri de iyi dileklerini iletti.
 


Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, seçim sürecine dair tüm davalar sonuçlanana kadar iki adaydan herhangi birini tebrik etmeyeceğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ise hafta sonu boyunca sessizliklerini korudu.

Trump ailesi, seçimi Biden'ın kazandığının belli olmasından bu yana nispeten sessizliğini koruyordu.

First Lady Melania Trump bir tweet paylaşarak kocasının yalnızla "yasal" oyların sayılmasına dair yaptığı açıklamaları tekrarlamıştı.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU