Deprem uzmanı Görür: İzmir'deki deprem Tuzla fayında yaşandıysa başka depremlere de yol açabilir

Katıldığı televizyon programında İzmir'de yaşanan depremle ilgili değerlendirmelerde bulunan Prof.Dr. Görür, "Bu deprem Tuzla fayının içinde onun devamında meydana geldi diye düşünüyorum" dedi

Deprem uzmanı Prof.Dr. Naci Görür, İzmir'de yaşanan 6.6 deprem ve sonrasındaki artçılarla ilgili yorumlarda bulundu.

Habertürk TV’de Veysi Ateş’e programında açıklamalarda bulunan Görür, söz konusu depremin Tuzla fayının üzerinde yaşanmış olabileceğini, böyle olması durumunda fayın kırılmayan kısımlarının yarattığı stresin başka depremlere de yol açabileceğini açıkladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Görür, "Deprem bilinmeyen birşey değil. 'Ne yapalım Allah'tan geldi' denilecek bir şey değil. Maalesef bizde araştırmalara kaynak sağlanamıyor. Bizim devlet desteğiyle deniz çalışmaları yapmamız gerek" dedi.

Naci Görür, şunları kaydetti:

Kuzey doğu- güney batı doğrultusunda faylar var. İzmir'i etkileyen Çeşme fayı ve Gürbahçe fayı ve doğuda Seferihisar fayı ve sonra Tuzla fayı var. Bu deprem Tuzla fayının içinde onun devamında meydana geldi diye düşünüyorum. Seferihisar fayının üstünde de olabilir bana daha çok Tuzla fayının üstünde görülüyor.  60-70 kilometrelik bir fay, 30 kilometresi kırıdıysa kırılmayan kesimine stres transfer edilmiş olabilir. Bu da başka bir depreme neden olabilir. Bu bir uyarıdır ama henüz nereden kırıldığını bilmiyoruz. O nedenle kesin konuşmamak lazım. Bunun araştırılması gerekir.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU